12,50

Aktualności

Okiem Statysty(ka) Została czwórka.

13-05-2014 19:38 | Benek

Właściwie jedynym mocniejszym akcentem ćwierćfinałów, było doprowadzenie do wyrównania stanu rywalizacji w parze Remaag – 10 KG Mniej. Mam nieodparte wrażenie, że doszło do tego i tak głównie dlatego, że ekipa z Rybnika chciała przejść I rundę jak najmniejszym nakładem sił. Skąd taki wniosek? A no stąd jak wyglądało ich zaangażowanie w pierwszych dwóch meczach, a jak w I połowie trzeciego. Mecze nr 1 i 2 po prostu odbyli. Pierwszy wygrali ledwie 5 punktami choć w drużynie rywala nie było żadnego podkoszowego gracza, przez co na desce mieli gigantyczną przewagę (54:25 w zbiórkach). Zawodnicy Remaagu jednak praktycznie nie bronili na obwodzie, za co Rudzianie ukarali ich aż 11 celnymi trójkami. Jeszcze na 10 sekund przed końcem zespół 10KG Mniej miał szansę na doprowadzenie do dogrywki, jednak kompletnie niezrozumiałym rzutem z 9 metrów wystrzelił Łukasz Celiński i było 1:0 dla Remaagu. W drugim meczu zaangażowanie drużyny z Rybnika wyglądało podobnie jak w pierwszym, za to do składu 10Kg Mniej wrócił Adam Janus. Lider drużyny z Rudy Śląskiej bardzo pomógł w walce pod koszem, choć i tym razem Remaag wygrał wyraźnie walkę o zbiorki. Jednak już tak łatwo nie szło im zdobywanie punktów z trumny, bo miał ich kto tam straszyć. Rudzianie mieli za to olbrzymi problem z trafiającym z półdystansu Przemkiem Bednarkiem. MVP sezonu zasadniczego w II połowie grał jak natchniony i mało brakowało, a jeszcze udało by mu się przechylić szalę zwycięstwa na stronę swojej drużyny, gdy w końcówce trafił dwa razy zza łuku. Okazało się jednak, że skuteczne akcje Michała Przybyły i trafiony co czwarty(!) osobisty wystarczyły do wyrównania stanu rywalizacji. Jaka jest różnica między Remaagiem zaangażowanym a olewającym mogli się wszyscy przekonać w niedzielę. I połowę zagrali na 100%, niezwykle agresywnie w obronie, dynamicznie i bezlitośnie w ataku. Paweł Rajnhold ze snującego się po boisku, pudłującego kolejne trójki zawodnika w 24 godziny przemienił się w pitbulla, który dbał by rywal nieustannie czuł jego oddech na plecach, a do tego trafił pierwsze 4 rzuty. Doskonały obraz przemiany, choć koledzy niczym mu nie ustępowali. Przemek Bednarek kolejny raz pokazał dlaczego został MVP, po prostu był nie do zatrzymania. Patrzyliśmy na to ze stolika z otwartymi gębami. Na boisko niepodzielnie panowała jedna drużyna – Remaag, taką grę chce się oglądać. 43:19 do przerwy i pozamiatane. W II połowie mogli odpuścić, zwycięstwa i tak już nikt im nie mógł zabrać, choć starali się jak mogli Łukasz Celiński z Adamem Janusem.

Rywalem Remaagu w półfinale będzie kolejna ekipa z Rudy Śląskiej. Drim Tim nie miał większych problemów z Sport Rebel. Pierwszy mecz wygrali, choć go przespacerowali. Widząc 5-osobowy skład rywala, po prostu uznali, że mecz sam się wygra. Dzięki temu do samego końca były w tym wszystkim jakieś emocje, choć tak naprawdę oglądając to z boku miałem wrażenie, że i tak Bytomianie nie oszukają przeznaczenia. Trzeba im jednak oddać, że walczyli dzielnie, jeszcze na minutę przed końcem po trafieniu Sebastiana Kałuży na tablicy był remis po 62. Później jednak - jak łatwo policzyć - Drim Tim w 60 sekund zdobył 9 punktów, w czym pomógł im Maciek Balcerzak składając ustną prośbę o „dacha”. Punkty z gry Kuby Nowrotka oraz osobiste Krzysztofa Swobody i Tomasza Kucharczyka ostatecznie załatwiły sprawę, Drim Tim prowadził 1-0. Kiedy okazało się, że na drugi mecz do składu Sport Rebel wracają Paweł Zielony i Mateusz Zarychta, myślałem, że czeka nas pasjonujący bój o półfinał. Nic bardziej mylnego... Przeciwnik w innym składzie, to i zaangażowanie Drim Timu wyglądało zupełnie inaczej. Kiedy w pierwszych kilku akcjach „Zielony” wchodząc pod kosz odbił się od ściany, w zasadzie zakończył mecz. „Mati” szybko zobaczył, że i on nie ma czego szukać pod koszem, więc pozostały rzuty z dystansu, które tego dnia nie chciały wpadać. Drim Tim opanował tablice, wygrywając zbiórki 40:21, w czym ogromna zasługa najlepszego w tej serii Adama Marchacza. Do tego skuteczność odzyskał Tomasz Kucharczyk, a kiedy drużyna miała mały zastój to grę w ataku wziął na siebie Michał Cichoń, rzucając 9 punktów z rzędu. Zresztą wystarczy popatrzeć w statystyki, 10 zawodników Drim Timu zdobyło punkty. 69:36, jak na I rundę play off pogrom. No i szybkie 2:0.

Podobnie wyglądała rywalizacja Hard Plastu z Green Peas. Z tym, że tutaj pogrom mieliśmy już w I meczu. Pozbawione Marcina Palickiego i Karola Chamery „Groszki” nie miały żadnych szans. Tyszanie rzucili najwięcej punktów sezonie, najlepszy mecz rozegrał Mateusz Pycia, a każdy z 9 graczy rzucił co najmniej 7 punktów! Tego dnia nikt by ich nie zatrzymał. Drugi mecz wydawał mi się formalnością i tak też było. Choć wrócił do składu Karol Chamera i pomógł lepiej zorganizować obronę, to nie był w stanie pociągnąć gry zespołu w ataku. Starał się jak mógł Marcin Bartecki, ale to było za mało. Hard Plast grał spokojnie i cierpliwie, choć tym razem już nie wpadało tak jak w I meczu to i tak nie było wątpliwości, która drużyna jest lepsza i zasługuję na awans do półfinałów.

A tam czeka na Hard Plast drużyna z Dąbrowy Górniczej. Żeby to ująć obrazowo: ALTA wciągnęła nosem Budsar. Ale nie było w tym nic dziwnego, gdyż skład ekipy z Zabrza jest mocny tylko na papierze. Drużyna Tomka Domańskiego zaś w obu meczach stawiła się w 10-osobowym składzie. Nie mogło się to skończyć inaczej niż szybkim 2-0. Prawdziwe wyzwania czekają Altę dopiero w półfinale. Budsarowi mogę za to pogratulować, że mimo ogromnych problemów z składem nie zaliczyli ani jednego walkowera.

Na II-ligowym froncie trwa walka o bezpośredni awans. Póki co Atomic i Jaworzno wygrało po jednym meczu, więc dopiero 8 czerwca poznamy nowego I-ligowca. Wiemy już natomiast kto będzie walczył z TG Power w barażach. Wielka Kiść wygrała dwa mecze z Sportowymi Tychami i w nagrodę czeka ich jeszcze dwumecz 14 oraz 15 czerwca.

Piątka ćwierćfinałów:

Łukasz Adamczyk (ALTA)

Mateusz Pycia (Hard Plast)

Grzegorz Zawierucha (ALTA)

Przemysław Bednarek (Remaag)

Adam Marchacz (Drim Tim)

Na koniec jeszcze jedna sprawa, która mnie bardzo poruszyła i mam nadzieję, że uda mi się Was tym tematem „zarazić”. Myślę, że każdy z zawodników grających w RALK docenia to, że może biegać, skakać i realizować swoją pasję poprzez grę w koszykówkę. Niestety nie każdy ma tyle szczęścia... Andżelika ma 4 lata i urodziła się bez... kości piszczelowej w lewej nóżce. Póki co nie dane jej było więc nie tylko pobiegać, czy skakać, ale nawet pospacerować. Możemy jej jednak pomóc, by sama mogła kiedyś poczuć tę pasję, która łączy wszystkich sportowców. 3 czerwca ma mieć operację nóżki w USA. Żeby było to możliwe potrzeba jeszcze ok. 25000 złotych. Już nie raz przekonałem się w RALK ludzi dobrej woli nie brakuje, więc jeśli możecie to przyłączcie się. Z góry dziękuję.