Powrót do serwisu MOSiR:
MOSiR

RALK - Sezon 2020/21

Współpracujemy z:
Sfera TV


Najlepsi w 1. lidze

1. Liga - Eval
Brak zdjęcia
Maciej Soehrich
(Budsar)
27,47
1. Liga - Punkty
Brak zdjęcia
Grzegorz Podulka
(Budsar)
27,00
1. Liga - Asysty
Brak zdjęcia
Michał Moralewicz
(Budsar)
9,73
1. Liga - Zbiorki
Brak zdjęcia
Grzegorz Zawierucha
(Demons)
11,50

Aktualności

Okiem Statysty(ka) Przed półfinałami, czyli czy ktoś zatrzyma Byrczka i Belknera?

09-04-2012 18:43 | Benek

Okiem Statysty(ka) Przed półfinałami, czyli czy ktoś zatrzyma Byrczka i Belknera?

Po dwóch tygodniach przerwy, już w sobotę wrócimy na halę przy ul. Hallera, by śledzić zmagania w RALK. Przed nami półfinały I i II ligi.

 

Zarówno w I, jak i II lidze wytypowanie zwycięzców rywalizacji przysparza mi nie lada problemów. Nie ma w tym żadnej kurtuazji, stawka drużyn, które pozostały w grze jest naprawdę bardzo wyrównana, a o końcowym sukcesie zadecydują pewnie detale.

 

II liga:

Wielka Kiść Gliwice – ZGP Pride&Glory

Sobota 14:30/Niedziela 16:00

W sezonie zasadniczym w obu meczach lepsza okazała się drużyna z Gliwic, jednak ich przewaga była minimalna, wygrali odpowiednio pięcioma i czterema punktami. O pierwszym starciu lepiej nie przypominać, bo po głowie chodziła mi wtedy tylko jedna myśl: „na I ligę żadna z tych drużyn się nie nadaje”. Drugie – kończące 2 rundę - stało już na o wiele wyższym poziomie, choć do występów którejś z tych drużyn w wyższej klasie rozgrywkowej nadal nie jestem przekonany. Póki co jednak drużyny nie muszą się martwić co będzie po ewentualnym awansie, do zdobycia jest zaś tytuł najlepszej drużyny w II lidze. Zespoły z Gliwic i Katowic różnią się od siebie znacznie. Wielka Kiść to wąski skład, w którym role są wyraźnie rozpisane. Pride&Glory zaś dysponują o wiele większym zasobem ludzkim, brak tam za to wyraźnego lidera w ataku, po którym w każdym meczu można by się było spodziewać pewnej zdobyczy punktowej. Powoduje to, że gra podopiecznych Jarka Harizna przypomina rollercoaster, w którym składne akcje przeplatane są głupimi stratami i rzutami w 6 sekundzie akcji. Większe szanse na finał daję Wielkiej Kiści, dlatego, że mają w swoim składzie dwie indywidualności, które przy wyrównanym meczu mogą przesądzić o końcowym wyniku. Chodzi mi oczywiście o Grzesia Boczulę i Marcina Gajdzińskiego. Tej pierwszy co prawda zatracił w ostatnim czasie gdzieś skuteczność, ale jestem przekonany, że przynajmniej jeden z dwóch meczy mu wyjdzie. Gajdziński zaś jest gotowy do gry na skrzydle w I lidze. Ma niesamowitą łatwość zdobywania punktów, szczególnie po pick&roll'ach. Dodatkowym atutem zespołu z Gliwic będzie powrót po kontuzji ich kapitana, Rafała Janika. Nawet jeśli po dłuższej przerwie będzie miał problemy ze skutecznością, to w obronie i tak się bardzo przyda. Szansę zespołu Pride&Glory widzę w Tomku Cichoniu, którego teoretycznie nie ma kto w zespole z Gliwic zatrzymać oraz w szybkim wymuszaniu fauli duetu Gajdziński-Słomka, bez których Wielka Kiść traci jakieś 50% wartości.

Mój typ: awans Wielka Kiść po dwóch minimalnych zwycięstwach.

 

One Move Basket – Jaworzno Squad

Sobota 16:00/Niedziela 14:30

Jak już kiedyś pisałem zespół z Bytomia jest moim zdaniem najbliżej poziomu pierwszoligowego. Po drobnych korektach (druga jedynka plus center) są w stanie powalczyć o miejsce w środku tabeli wyższej klasy rozgrywkowej. Nazwiska takie jak: Zarychta, Balcerzak, Błędowscy czy Kałuża z pewnością robią wrażenie. No właśnie... Problem w tym, że często robią wrażenie tylko na papierze albo jak się robi ciepło pod dupką. Mówiąc wprost: bardzo często nie przykładają się do obrony, jakby byli święcie przekonani, że mecz da się wygrać samą skutecznością w ataku. Niestety, żeby awansować będzie trzeba powalczyć także w obronie i tego oczekuję od CALEJ drużyny w tych play off-ach. Nie jest jednak tak, że Jaworzno nie ma w tej rywalizacji szans. Pierwszy warunek, który musi zostać jednak spełniony to słaba skuteczność OMB w rzutach z dystansu. Strefowa obrona zespołu z Jaworzna zostawia bowiem sporo miejsca do oddawania takich rzutów z 45 stopni oraz z samego narożnika, a są to ulubione miejsca Balcerzaka, Zarychty oraz M. Błędowskiego. Jeśli nie będą mieli jednak swojego dnia otworzy się szansa dla podopiecznych Agnieszki Flagi, którzy bardzo dobrze potrafią zacieśnić grę pod koszem i może tam braknąć miejsca na skuteczne akcje zespołu z Bytomia. Ważną rolę do spełnienia będzie miał także duet Pakuła-Sergiel, który powinien zrobić wszystko, żeby siły tracił Zarychta, bez niego OMB traci sporo na wartości. No i na koniec ten, który będzie musiał wziąć na siebie ciężar zdobywania punktów, czyli Mariusz Flaga. Ciekawe kto w zespole z Bytomia zostanie oddelegowany do krycia go, skuteczne odcinanie go od podań może okazać się kluczowe...

Mój typ: awans One Move Basket. Balcerzak będzie nie do zatrzymania.

 

Antidotum Gliwice – Basket Tychy

Sobota 19:00/Niedziela 17:30

Pierwszy mecz tych drużyn w RALK w tym sezonie to jednocześnie największy powód do wstydu dla zespołu z Tychów. Przypomnę tylko wynik 60:29. Chociaż nie wierzę, że coś podobnego może się przydarzyć w półfinale, to jednak jestem przekonany, że ekipa z Gliwic zdominuje tę rywalizację. Dlaczego? Choćby dlatego, że ma najlepszego jak dotychczas zawodnika play off, czyli Krzyśka Belknera. Nie wierzę, że mimo licznych zasobów ludzkich ktoś z Basketu go zatrzyma, a jak już to tylko faulem. W sumie to jestem pewny, że zarówno on jak i Sławek Kruk będą bardzo często wędrować na linię rzutów wolnych, a obrona Basketu będzie tak skoncentrowana na wspomnianej dwójce, że dużo miejsca do rzutów z dystansu i półdystansu będą mieli: Reszkiewicz, Giese czy Duda. Właśnie od skuteczności tej trójki sporo będzie zależało. Jeśli będą trafiać, skończy się spokojnymi ponad 10-punktowymi zwycięstwami Antidotum. Nie bez znaczenia okaże się także awizowany powrót Marcina Michała Janiszewskiego, który da dodatkowe pole manewru i chwilę odpoczynku dla Belknera i Kruka. Basket swoją szansę na zwycięstwo powinien upatrywać w szybkich przechodzeniu do ataku i jeśli tylko się da próbować zdobywać punkty zanim rywale zdążą ustawić obronę. Innego sposobu nie widzę. Jeśli cała piątka Antidotum zdąży wrócić pod swój kosz będzie im niezwykle ciężko przebić się przez ścianę złożoną z rosłych graczy z Gliwic. Jeśli zdarzyłoby się tak, że cały mecz będzie na styku, jeszcze jedna rzecz będzie miała znaczenie: kto będzie mniej gadał z sędziami. Obie drużyny niewątpliwie bardzo to lubią, za co często łapią przewinienia techniczne. Niestety zarówno zespół z Gliwic jak i Tychów sporo traci wówczas na wartości. No ale Błażej Duda ostatnio znalazł sposób na uspokojenie kolegów, więc może tym razem uda się od początku...

Mój typ: awans Antidotum Gliwice

 

ALTA – Kociki

Sobota 17:30/Niedziela 19:00

Aktualny mistrz kontra... przyszły? Kto wie. Na papierze zespół z Dąbrowy Górniczej jest zdecydowanie lepszy i to niezależnie od tego kto przyjeżdża na mecz. Myślę, że na półfinał Tomek Domański zbierze wszystkich najlepszych i Kociki będą miały sporo problemów. Pierwszy i zarazem najpoważniejszy brzmi: kto ograniczy (bo o zatrzymaniu nie ma mowy) Arka Byrczka? Moja odpowiedź to: nikt. Po prostu nie widzę w zespole Kocików nikogo kto mógłby mu dorównać siłą i dynamiką. Myślę, że jedyną osobą, która może go zatrzymać jest on sam, jeśli popełni szybko kilka głupich fauli i będzie musiał usiąść na ławce. Jako, że przyjdzie mu najprawdopodobniej toczyć boje z Ksawerym Fojcikiem, to wcale nie jest wykluczone, że ten swoim cwaniactwem jakieś faule wymusi. No, ale to tylko jeden Arek, a kto zatrzyma będącego w świetnej formie Łukasza Kaszyckiego? Kto zmniejszy wpływ na zespół ALTY Tomka Koczwary? No a i tak trzeba jeszcze będzie dojść z ręką do skutecznego z dystansu Mariusz Soji, czy Pawła Gradzika z czym pewnie tradycyjnie problem będzie miał Andrzej Krzysteczko. Ciężko będzie miał zespół z Rudy Śląskiej. Myślę, że sporo będzie zależało od skuteczności z dystansu Joachima Pawlika, Maćka Paszowskiego, Kamila Gorausa czy wspomnianego Ksawerego Fojcika. Pod koszem Paweł Gradzik powinien sobie radzić z Andrzejem Krzysteczką, więc o punkty z pomalowanego będzie trudno. W sumie to jestem przekonany, że czeka nas spore strzelanie w tej rywalizacji, dla widowiska najlepiej jeśli będzie to cios za cios.

Mój typ: awans ALTA Dąbrowa Górnicza

 

Serdecznie zapraszam na wszystkie cztery mecze, warto!

 

Okiem Statysty(ka) na mordo-książce:

http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Okiem-Statystyka-RALK-Ruda-Slaska/219560013840

 

 

Marcin „Benek” Bębenek

( benek.upr@poczta.fm )

Komentarze

Ta wiadomość nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze trzeba być zarejestrowanym i zalogowanym w serwisie.

Logowanie i rejestracja

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Pokaż:

Ostatnie wyniki

RALK — Faza pierwsza
Kolejka 3
Faza pierwsza:
Wataha49:57Rybnik Teamwięcej»
(26-09-2020 17:20)
Energiczni50:55Atomicwięcej»
(26-09-2020 16:00)
Dazynt46:60Monstarswięcej»
(26-09-2020 14:40)
Olimpia44:95Gwiezdno Flotawięcej»
(26-09-2020 13:00)
Zryw45:55Piaśnikiwięcej»
(26-09-2020 11:40)
Romus93:87Longmanwięcej»
(26-09-2020 10:20)
Hica79:58ZGPwięcej»
(26-09-2020 9:00)
Kolejka 2
Monstars53:58Energiczniwięcej»
(19-09-2020 17:20)
Piaśniki59:40Dazyntwięcej»
(19-09-2020 16:00)
Longman87:53Watahawięcej»
(19-09-2020 14:40)
Gwiezdno Flota77:57Se Gramywięcej»
(19-09-2020 13:00)
Rybnik Team81:52Olimpiawięcej»
(19-09-2020 11:40)