Powrót do serwisu MOSiR:
MOSiR

RALK - Sezon 2018/19

Współpracujemy z:
Sfera TV


Najlepsi w 1. lidze

1. Liga - Eval
Weselak
Marcin Weselak
(Budsar)
29,40
1. Liga - Punkty
Modrzyński
Jakub Modrzyński
(Gwiezdno Flota)
24,75
1. Liga - Asysty
Kucharczyk
Tomasz Kucharczyk
(Drim Tim)
6,43
1. Liga - Zbiorki
Weselak
Marcin Weselak
(Budsar)
13,36

Aktualności

Okiem Statysty(ka) Podsumowanie sezonu zasadniczego.

07-05-2010 0:47 | Benek

Okiem Statysty(ka) Podsumowanie sezonu zasadniczego.

Sezon zasadniczy za nami. Dla mnie absolutnie wyjątkowy, bo postanowiłem to wszystko co się dzieje na hali przy ul. Hallera opisywać na bieżąco. Zadanie niezwykle przyjemne, bo RALK, a dokładnie ludzi którzy ją tworzą uwielbiam. Tak się w to wkręciłem, że nawet się nie spostrzegłem kiedy minęły 22 kolejki, podczas których jak się okazuje nie opuściłem ani jednego meczu. Oddaję zatem podsumowanie tego co dotychczas zobaczyłem w tym sezonie RALK...

...a muszę przyznać, że był on dziwny, pełen zwrotów akcji. To jedna, to druga drużyna zaliczała serię zwycięstw, bądź porażek. Kilka momentów zapadło mi szczególnie w pamięci:

 • rewelacyjny start Green Peas.

Groszki przez pierwszych 6 kolejek dopadali rywali niczym wściekłe psy, a ich ofiarom padły m.in. Kociki, DT, Budsar i Bobasy. Pojawiły się pierwsze zarzuty o to, że moje relacje są monotematyczne ;-)

 • absolutna dominacja Budsaru.

  Świetna postawa w obronie całego zespołu plus skuteczna gra duetu Mandowski-Przybycin, wspieranego w pewnym momencie przez Traczyka, wszystko to zaowocowało 12 zwycięstwami w pierwszych 13 meczach i spokojnym, kilkupunktowym prowadzeniem w tabeli.

 • udany debiut Basketu w I lidze.

Świetnie rozegrał się Piotr Pazdan, równą, wysoką formę prezentował Radek Szmal, a x-factor-em okazywały się często trójki o tablicę w wykonaniu Artura Doktorczyka.

 • transfer Red Devils po pierwszej rundzie i cudowna odmiana gry oraz wyników tej drużyny.

Po 10 spotkaniach do drużyny dołączył Tomasz Rusek. Siał strach pod bronionym koszem, co rusz rozdając bloki. Dość powiedzieć, że z nim w składzie rudzianie przegrali zaledwie jeden mecz.

 • dramatyczna postawa Edo-Box.

III zespół ubiegłego sezonu znacznie obniżył loty. Kiedy na początku tego Adam Marchacz powiedział mi, że słabo zaczną, by lepiej skończyć – traktowałem to z przymrużeniem oka. Jednak im bliżej było do ostatniej kolejki, tym bardziej groteskowo brzmiały te słowa.

 • fatalna końcówka sezonu w wykonaniu Budsaru.

  Jakim cudem drużyna, która zaczęła sezon od 12-1, z kolejnych 9 meczy wygrywa ledwie 2 wiedzą chyba tylko sami zabrzanie. Czy aby na pewno?

 • spokój mistrza.

Zespół Kocików zaliczył tradycyjny dołek w okolicach środka sezonu. Tak jak w zeszłym roku było to spowodowane problemami kadrowymi. I znowu nie miało to szczególnego znaczenia w końcowym rozrachunku. III miejsce po sezonie zasadniczym i tylko 1 porażka w ostatnich 10 meczach.

 • świetna końcówka sezonu Drim Timu.

Wyniki wynikami, ale mi się najbardziej podobał styl tych zwycięstw. Drużyna pozbawiona typowego centra postawiła na zespołową walkę o każdą piłkę na deskach, dokładając do tego jeszcze szybkie przechodzenie do ataku. No i możliwość oglądania gry Marcina Sztycha – bezcenne!

 

(Dodam od razu, że pod uwagę brałem zawodników, którzy rozegrali co najmniej 11 spotkań.)

Najlepsza piątka sezonu zasadniczego 2009/2010:

Krzysztof Pyzik (Green Peas) 11,4 pkt, 7 zb, 5,5 as, 1,6 przech – w ataku „jedynka”, w obronie „center”, krótko mówiąc człowiek-orkiestra. Serce i mózg „Groszków”. Jeden z najinteligentniejszych zawodników w całej RALK. Świetnie wykorzystuje doświadczenie wyniesione z gry na „zawodowych parkietach”, to ono pozwala mu na tak wszechstronną grę.

 

Radosław Szmal (Basket) 8,8 pkt, 8,2 zb, 2,2 przech, 3,7 as – w Baskecie ma trochę podobną rolę, jak Krzysiek w „Groszkach”. W ataku mniej widoczny, jednak kiedy trzeba potrafi wziąć ciężar gry na siebie. Prawdziwą domeną Radka jest jednak obrona. Jak dla mnie, w tym sezonie w tym elemencie gry nie miał sobie równych w I lidze.

 

Wojciech Soremski (Red Devils) 16,4 pkt, 9 zb, 1,5 przech, 2,2 as – kapitalny sezon skrzydłowego „Diabłów”. Akcje, które kończyły się zdobyciem przez niego punktów z półdystansu, bądź po nabiegnięciu po linii końcowej można by pokazywać do znudzenia. Zabrakło tylko wisienki na torcie w postaci awansu jego drużyny do play-off. Może za rok się uda.

 

Marek Mandowski (Budsar) 15,7 pkt, 11,5 zb, 2,6 as – po kontuzji Krajewskiego bardzo długo w pojedynkę trzymał na swoich barkach grę podkoszową zabrzan. Utrata „paru” kilogramów wyraźnie mu posłużyła, a szybkość wykonywania manewrów podkoszowych stała się jego dużym atutem. Teraz pora by współpraca z „Krajanem” została przekuta na zwycięstwa w play-off.

 

Andrzej Krzysteczko (Kociki) 18,9 pkt, 11,9 zb, 1,4 przech, 1,9 as, 1,4 bl – bilans rudzian z „Ciachem” w składzie to 12-2, wobec 3-5 bez niego. W każdym meczu, w którym zagrał rzucał dwucyfrową liczbę punktów, a dwanaście razy dokładał do tego co najmniej 9 zbiórek. W Kocikach znalazł idealne miejsce dla siebie, świetnie wykorzystując bycie w jednej z bardziej zespołowo grających drużyn. Mnie w pamięci zapadły jego dwójkowe akcje z Janusem i Fojcikiem.

 

Najlepszy obrońca sezonu:

Radosław Szmal (Basket) – między innymi dzięki niemu drużyna z Katowic była trzecią najlepiej broniącą drużyną w I lidze. To defensywą wygrywali mecze, a Radek był jej fundamentem. Świetnie broni jeden na jednego, a zbiórki i przechwyty świadczą o tym, że nie ma dla niego straconych piłek.

 

Największy postęp:

Wojciech Soremski (Red Devils) – poprawił prawie wszystko co mógł: ilość zdobywanych punktów, zbiórek i asyst oraz skuteczność zarówno za 2, zza linii 6,25, jak i z linii rzutów osobistych. Rezerwy są jeszcze w obronie, więc myślę, ze Wojtek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

 

MVP:

Andrzej Krzysteczko (Kociki) – poza jednym jedynym meczem z Bobasami nikt inny nie znalazł na niego sposobu. Nikt inny nie zmusił go nawet do tego, żeby trafiał rzadziej niż co drugi rzut. W większości meczy, w których zagrał absolutnie dominował na deskach. Brawo „Ciacho”!

 

Najlepszy transfer:

Fuzja drużyn Comserv i Piaśniki Magic Balls – świetna decyzja o połączeniu dwóch drużyn środka tabeli pozwoliła stworzyć jedną, która z miejsca stała się rewelacją tegorocznej RALK. Tomasz Gomołuch tym samym uzyskał ogromny komfort posiadania niemal równej dwunastki zawodników, a to z kolei przełożyło się na styl gry prezentowany przez nich. Szeroki skład pozwala bowiem na agresywną grę w obronie, bez oglądania się na liczbę popełnionych fauli. Mimo nękających zespół kontuzji średnio na mecz przychodziło 8,8 osoby. Wszystkich drużyn mi się nie chciało (póki co) liczyć, ale wydaje mi się, że drugiej takiej drużyny w I lidze nie ma. Na koniec warto wspomnieć o trzech graczach, którzy dołączyli do drużyny, a wcześniej nie występowali ani w Comserv, ani w Piaśnikach. Chodzi o Piotra Dyrdę (doszedł w trakcie sezonu za kontuzjowanego Krzysztofa Horzombka), Przemysława Bednarza oraz Adama Przywarkę. Cały tercet to świetni gracze drugiego planu. Pierwszy grozi rzutem z dystansu, ale i pomaga w walce na desce. Bednarz co prawda stracił dużą część sezonu, ale teraz wraca na play-off i moim zdaniem może okazać się x-factor'em rywalizacji z Edo-Box. Waleczny, nieustępliwy w obronie zawodnik z pewnością pomęczy Adama Marchacza. No i na koniec Adam Przywarka, pewny punkt drużyny przez cały sezon regularny. O jego grze miałem jak najlepsze zdanie już w zeszłorocznej ŚLLK i w RALK to potwierdził. Podsumowując: wszystko to co wyżej wymieniłem złożyło się na jeden wielki udany transfer.

 

Najgorszy transfer:

Fuzja WSHE i Black PantherzZ – oto przykład odwrotny do Green Peas. Teoretycznie Robert Ky wyciągnął z ubiegłorocznego spadkowicza najlepszych graczy: Jacka Bywalca, Rafała Buczmę i Marka Przybeckiego. Teoretycznie po dołączeniu do Grzegorza Zychajły, Marka Brandysioka, Mariusza Niedbalskiego oraz wzmocnieniu Pawłem Dziedzicem powinni dzielić i rządzić. Problem w tym, że nie było w drużynie żadnego rozgrywającego, który by zapanował nad tak liczną grupą zawodników lubiących rzucać. Efekt był taki, że kilku graczy szybko zniechęciło się do gry w tej w drużynie i rzadko bywało na meczach. Zresztą gra AHE wyglądała najgorzej wtedy, kiedy na mecz przychodzili wszyscy strzelcy i rozpoczynał się konkurs rzutów zza linii 6,25. Szkoda, bo spodziewałem się po bytomianach dużo więcej.

 

Niezłe numery:

132 – spotkań rozegrano w sezonie zasadniczym.

16082 – punktów zdobyły wszystkie zespoły w trakcie tych meczy.

 

Cytaty sezonu:

Cofać można się też do przodu, zależy gdzie masz twarz.” - baj Dariusz Sykulski

 

Panie sędzio to jest umyślny faul, wyskoczył na niego jak z buszu” - Robert Ky o próbie bloku Szymona Sazanowa.

 

"Ty myślisz, że koszykarz to jest łatwy zawód?" - baj Kamil Lato.

 

Okiem Statysty(ka) na mordo-książce:

http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Okiem-Statystyka-RALK-Ruda-Slaska/219560013840

 

 

Marcin „Benek” Bębenek

( benek.upr@poczta.fm )

 

Komentarze

Ta wiadomość nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze trzeba być zarejestrowanym i zalogowanym w serwisie.

Logowanie i rejestracja

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Pokaż:

Ostatnie wyniki

RALK — Mecze o miejsca 3-7
Spotkania 2
1. Liga - o miejsce 3:
Gwiezdno Flota62:61Green Peaswięcej»
(19-05-2019 14:00)
RALK — Finały
Spotkania 2
:
Budsar88:82Drim Timwięcej»
(19-05-2019 15:30)
RALK — Mecze o miejsca 3-7
Spotkania 1
1. Liga - o miejsce 3:
Green Peas77:69Gwiezdno Flotawięcej»
(18-05-2019 14:00)
RALK — Finały
Spotkania 1
:
Drim Tim76:85Budsarwięcej»
(18-05-2019 15:30)
RALK — Mecze o miejsca 3-7
Spotkania 2
2. Liga - o miejsce 3:
Wielka Kiść 73:61Piaśnikiwięcej»
(11-05-2019 14:30)
RALK — Finały
Spotkania 2
:
Longman64:51Zrywwięcej»
(11-05-2019 16:00)
RALK — Mecze o miejsca 3-7
Spotkania 1
2. Liga - o miejsce 3:
Piaśniki56:55Wielka Kiść więcej»
(28-04-2019 11:40)
RALK — Finały
Spotkania 3
1. Liga - Finał:
Drim Tim64:73Demonswięcej»
(21-05-2017 17:30)
RALK — Mecze o miejsca 3-7
Spotkania 2
1. Liga - o miejsce 3:
Gwiezdno Flota73:69Green Peaswięcej»
(20-05-2017 16:00)
RALK — Finały
Spotkania 2
1. Liga - Finał:
Demons61:55Drim Timwięcej»
(20-05-2017 17:30)
RALK — Mecze o miejsca 3-7
Spotkania 1
1. Liga - o miejsce 3:
Green Peas51:54Gwiezdno Flotawięcej»
(14-05-2017 13:00)
RALK — Finały
Spotkania 1
1. Liga - Finał:
Drim Tim66:65Demonswięcej»
(14-05-2017 14:30)