13,36

Aktualności

Okiem Statysty(ka) Play off, czyli MVP, złodziej i Bułgarki z DK88.

22-04-2017 19:36 | Benek

Z RALKiem częściej mi było w tym sezonie nie po drodze i coraz mniej mnie to bawiło, ale teraz wszystko idzie w niepamięć. Play offs to play offs i już pierwszy dzień pokazał, że będzie o czym pisać. Zapraszam do szybkiego przeglądu tego co działo się w pierwszych meczach półfinałowych drugiej ligi oraz ćwierćfinałach pierwszej.

1. Play offs – nareszcie! Na pierwszy ogień półfinały II ligi :)

2. Świetnie w mecz z Longmanami wszedł Michał Błaszkiewicz, a Jarek Olesiński kapitalnymi asystami otwierał kolegom drogę do kosza.

3. Jedynym problemem Monstars na tym etapie meczu były szybko złapane 3 przewinienia przez Marcina Wiśniewskiego i Łukasza Klasa.

4. W III kwarcie nastąpiło trzęsienie, po którym Longmani z -5 wyszli na 7 punktowe prowadzenie. 5 minutowy fragment wygrali 15:2, a główna siła tkwiła w agresywnej obronie, która wymuszała na rywalach kolejne straty.

5. Ekipa z Katowic nie była jednak w stanie utrzymać takiej intensywności. Zwłaszcza, że na ławce mieli tylko jednego zmiennika.

6. W IV kwarcie ponownie do głosu doszli gracze z Będzina. Przez 6 minut nie stracili choćby jednego punktu, a w ataku Michał Błaszkiewicz celnymi rzutami z dystansu i półdystansu rozciągnął obronę rywali, co z kolei wytworzyło więcej miejsca do gry dla Przemka Komendarskiego i Marcina Wiśniewskiego.

7. Dzieła zniszczenia dokonał w końcówce Marcin Szyda, a 14 punktowa przewaga – patrząc przez pryzmat tego co działo się na parkiecie - wyglądała naprawdę solidnie.

8. Starcie Jaworzna z Supersonics było pierwszym z trzech meczów, na które zaprosiliśmy Tomka Chrząstka, żeby nam je nagrał i powycinał akcje rzutowe. Nad I połową – delikatnie mówiąc – nie musiał się za dużo napracować. Wynik 21:17 po 20 minutach mówi wszystko.

9. Obie ekipy wyszły na parkiet spięte jak plandeka na Żuku. Koszykarskich umiejętności nie można było im odmówić i oglądało się to całkiem dobrze, po prostu nerwy powodowały, że gracze oby drużyn pudłowali w dość prostych sytuacjach.

10. W II połowie skuteczność obu drużyn poszła do góry. W Jaworznie wstrzelił się w końcu Daniel Sergiel, zaś ekipa z Sosnowca odpowiedziała trzema trafieniami zza łuku.

11. W drugiej połowie III kwarty akcje Grzesia Remina i Pawła Kurzawy pozwoliły drużynie z granicy województw śląskiego i małopolskiego odskoczyć na 10 oczek. Ale przed decydującym starciem zostało ich tylko 6. Główna w tym zasługa Sebastiana Czepczora i Michała Brody, którzy dynamicznymi wejściami pod kosz odrobili część strat.

12. Na więcej w ostatnich 10 minutach nie pozwolił im Remin, który regularnie dziurawił kosz, a po jego trójce z odchylenia, z rogu boiska łapałem się za głowę.

13. 60:47 i solidne 13 punktów przewagi przed drugim starciem.

14. Nie pierwszy raz okazało się, że krzykiem i ruchliwością w tej lidze można sporo zdziałać. Np. Gwiezdnyj Flocie dało to prowadzenie 13:4 po 5 minutach pierwszego starcia z Rybnikiem.

15. W końcówce I kwarty ci drudzy opanowali nerwy i przestali zwracać uwagę na sztuczny szum wywoływany przez rywali. 7 punktów Przemka Bednarka pozwoliło doprowadzić do remisu.

16. W II kwarcie walka o każdy centymetr parkietu rozgorzała na dobre. W sumie nie wiedziałem czy bardziej koncentrować się na akcjach rzutowych, czy na tym co dzieje się w „grze bez piłki”. Ostatecznie trójki Dawida Kuczery i Krzyśka Swobody dały Rudzianom minimalną przewagę po 20 minutach gry.

17. Kolejna część gry mimo dużych starań Karola Kupczaka i chwilowego prowadzenia jego drużyny nie przyniosła wielkich zmian. Dzięki kolejnej trójce Dawida Kuczery i skuteczności na linii osobistych Kuby Modrzyńskiego, Gwiezdno Flota zachowała przewagę.

18. Kolejny zryw i dwie trójki Karola Kupczaka dały remis na 2 minuty przed końcem meczu. W odpowiedzi dwie akcje przeprowadził Michał Przybyła. Za pierwszym razem trafił po dobitce spod kosza, za drugim razem wykorzystał 1 osobisty, a przy okazji wymusił piąte przewinienie Przemka Bednarka (59:56). Ciężki rzut z półdystansu trafił Ksawery Fojcik, a na 35 sekund dwa pudła z osobistych zaliczył Kuba Modrzyńskiego. Jeden celny rzut po faulu Tomka Gołysza doprowadził do remisu na 19 sekund przed końcem. Kapitalna akcja Dawida Kuczery z „Modrym”, którą na 2 sekundy przed końcem wykończył ten drugi dała ostatecznie zwycięstwo drużynie z Rudy Śląskiej.

19. Bez nieobecnego na meczu Adama Pierchały, Rybnik Team miał pod koszem dziurę jak Rów Mariański. Kiedy tylko rywale minęli kogoś na górze, droga do kosza otwierała się dla nich jak nogi Bułgarek przy DK88.

20. Szacunek dla graczy Gwiezdnyj, którzy wytrzymali tak intensywne spotkanie mając do dyspozycji 5,5 zawodnika.

21. Drugi z ćwierćfinałów okazał się szybkim przerywnikiem, który pozwolił obniżyć poziom emocji na hali rudzkiego MOSiR-u. Drim Tim już po I kwarcie prowadził z TG Power 26:7.

22. Robił co mógł duet Parkietny-Pietryga, ale zejście do 17 punktów straty na koniec III kwarty to maks co udał im się ugrać.

23. Na więcej nie pozwolił trafiający z dystansu Paweł Nowrotek oraz wszechstronny Łukasz Kosmowski.

24. W zespole z Rudy Śląskiej każdy z 9 graczy zdobył punkty z gry!

25. Patrząc przed meczem na składy, wydawało mi się, że przed Sport Rebel stoi duża szansa na sprawienie sensacji. Przewaga pod koszem była bowiem miażdżąca, a do tego w Demonach brakowało Artura Lewickiego.

26. Gracze z Dąbrowy mogli przeciwstawić szybkość i swoją największą broń, czyli rzuty z dystansu. Właśnie po dwóch celnych trojkach Łukasza Kaszyckiego i jednej Adriana Wilka prowadzili 15:3.

27. Kiedy bytomianie wzmocnili obronę na obwodzie, miejsce zrobiło się pod koszem, z czego skwapliwie skorzystał Przemek Hauzer, kończąc trzy kolejne akcje wejściami pod samą dziurę.

28. II część gry to dalszy popis Przemka, do którego dołączył Artur Bubel, który robił na boisku co chciał. W końcu po trójce Łukasza Adamczyka przewaga urosła do 21 punktów (14:35) po ledwie 14 minutach gry.

29. Demony trafiły w tym czasie 2/3 rzutów z gry.

30. Po 17 minutach przewaga wynosiła już 30 punktów i śmiało można było powiedzieć, że tak słabej obrony jak Sport Rebel tego dnia jeszcze nie oglądaliśmy. Ci gracze Demonów, którzy trafiają za 3 mieli mnóstwo miejsca na obwodzie, a ci co lubią mijać i wchodzić pod kosz mieli w tym celu rozwinięty czerwony dywan. Miazga.

31. W II połowie ekipa z Dąbrowy mogła już spokojnie oszczędzać siły na niedzielę, zaś Rebelianci dzięki akcjom Filipa Zemrzyckiego i Michała Błędowskiego uniknęli jeszcze większego blow outu.

32. Po dwóch pogromach przyszedł czas na powrót do większych emocji. Starcie Green Peas z Dobermanami od początku przebiegało w myśl zasady „kosz za kosz”.

33. W obu ekipach zdobycz punktowa rozkładała się praktycznie na wszystkich graczy, którzy przebywali na parkiecie, a twarda obrona robiła naprawdę dobre wrażenie.

34. III kwarta nic nie zmieniła. Po kolejnych 10 minutach na tablicy był remis po 46, a w żadnej z ekip dalej nie objawił się lider, który byłby w stanie przeważyć szalę zwycięstwa.

35. Trzy szybkie przechwyty Marcina Barteckiego i blok Marcina Palickiego na początku ostatniej części gry pozwoliły „Groszkom” odskoczyć na 5 punktów. Zespołowa gra i punkty zdobywane przez Przemka Bednarza pozwoliły utrzymać to minimalne prowadzenie przez kilka kolejnych minut.

36. Ostatnie 5 minut gry to popis Marina Barteckiego, który punktował, świetnie dostrzegał lepiej ustawionych kolegów, przechwytywał. W ostatecznym rozrachunku Green Peas byli właśnie o takiego rozgrywającego lepsi.

37. Tym większy szacunek dla nich za zwycięstwo nad niewygodnymi Dobermanami, że musieli sobie radzić bez Karola Chamery.

Piątka pierwszego dnia ćwierćfinałów:

Marcin Bartecki (Green Peas) 13 pkt, 6 zb, 7 przech, 9 as – 5 przechwytów, 4 asysty i 4 punkty w samej IV kwarcie! Dosłownie ukradł rywalom zycięstwo.

Jakub Modrzyński (Gwiezdno Flota) 20 pkt, 7 zb, 4 przech, 2 as – no bo kto inny mógł trafić zwycięski rzut? Nawet jeśli wcześniej szlo mu różnie, to do takich rzutów wydaje się być stworzony i znowu to potwierdził.

Przemek Hauzer (Demony) 19 pkt, 5 zb, 2 przech, 4 as – zadbał o to, żeby zespół nie odczuł w ataku braku Artura Lewickiego. Świetna skuteczność.

Łukasz Kosmowski (Drim Tim) 16 pkt, 13 zb, 6 as – facet bawi się 3 miesiące na śniegu i jakby nigdy nic przyjeżdża sobie na ćwierćfinały RALK i robi co chce. Kapitalny mecz pod każdym względem.

Artur Bubel (Demony) 29 pkt, 15 zb, 2 as – MVP! MVP! MVP!