Powrót do serwisu MOSiR:
MOSiR

RALK - Sezon 2019/20

Współpracujemy z:
Sfera TV


Najlepsi w 1. lidze

1. Liga - Eval
Brak zdjęcia
Maciej Soehrich
(Budsar)
27,47
1. Liga - Punkty
Brak zdjęcia
Grzegorz Podulka
(Budsar)
27,00
1. Liga - Asysty
Brak zdjęcia
Michał Moralewicz
(Budsar)
9,73
1. Liga - Zbiorki
Brak zdjęcia
Grzegorz Zawierucha
(Demons)
11,50

Aktualności

Okiem Statysty(ka) Kolejka XII, Transfery!

27-01-2015 19:25 | Benek

Okiem Statysty(ka) Kolejka XII, Transfery!

 

Spodziewałem się dużej aktywności zespół podczas okienka transferowego, jednak rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Dwóch zawodników z innych zespołów podkradło 10 Kg Mniej, o ile przejście Krzysztofa Swobody było przesądzone od dłuższego czasu, to zmiana drużyny przez Marka Mandowskiego stanowiła sporą niespodziankę. W ten oto sposób ekipa z Rudy Śląskiej zyskała dobrego obrońcę na obwodzie, który sprawi, że Kuba Hirsz będzie mógł w każdym meczu pozwolić sobie na chwilę odpoczynku oraz podkoszowego, którego – przy częstych absencjach Andrzeja Krzysteczki – bardzo potrzebowali, by w razie problemów z faulami odciążył Adama Janusa czy Michała Przybyłę. Kolejne ciekawe transfery przyprowadził Tomek Domański, który w miejsce Łukasza Nawrota i Tomka Koczwary wprowadził do składu doskonale znanego na Śląsku Marcina Środę oraz Tomasza Bałazego. Zgłoszenie tego pierwszego to spore wydarzenie i już nie mogę się doczekać, żeby go zobaczyć go na parkiecie RALK, choć wiem, że jeszcze chwilę na to poczekamy. Budsar z powodu braków kadrowych zaliczył właśnie walkowera, żeby więc sytuacja się nie powtórzyła dodał do składu dwóch graczy: Jakuba Grutha oraz Tomasza Gabrysia. Pierwszy znany jest z ambitnej i walecznej gry, więc jeśli tylko będzie regularnie na meczach, może bardzo pomóc ekipie z Zabrza w walce o play off. Po jednej rundzie przerwy do RALK wraca Dawid Stroba i nie mam żadnych wątpliwości, że to wzmocnienie TG Power, które również walczy o „ósemkę”. Kolejnym graczem, który postanowił reaktywować swoją karierę w RALK jest Grzegorz Zychajło, który w walce podkoszowej pomoże drużynie Sport Rebel. Jednego zawodnika dodał do składu także Drim Tim. Mateusz Wawrzyński, który dotychczas w RALK występował tylko w roli sędziego, już w pierwszym występie pokazał, że w trakcie gry nie ma żadnych kompleksów. Wszedł na boisko po kontuzji Tomka Kucharczyka i od razu pokazał, że zespół może na niego liczyć. Dobrze w debiucie zaprezentował się także leworęczny obwodowy Przemek Syczowski, który pomógł zespołowi Atomic w ważnym zwycięstwie nad Wielką Kiścią. Mający wciąż szansę na ósme miejsce 4deal dokonał dwóch zmian, wprowadzając do składu doskonale znanego w RALK strzelca Marcina Pałasza oraz występującego już kiedyś w naszej lidze Marka Durmałę. Żadnej aktywności na rynku transferowym nie wykazywały zespoły z Rybnika i Jaworzna oraz – o ile coś mnie nie ominęło – Green Peas.

 

Wielka Kiść – Atomic 58:65

Zagrały dwie drużyny o podobnym potencjale i podobnie jak w poprzednim – II-ligowym – sezonie, udało im się stworzyć całkiem niezłe widowisko. Lepiej w mecz weszli gracze z Gliwic, którzy za sprawą skutecznych akcji Kuby Majewskiego i Waldka Bastka odskoczyli rywalom, na ponad 5 punktów przewagi. Wynik dla Atomic trzymał w tym fragmencie gry Grzegorz Kurek, ale w pojedynkę nic więcej nie był w stanie zrobić. II kwarta w wykonaniu jego kolegów wyglądała już o wiele lepiej. Trójkę trafił debiutujący Przemek Syczowski, punkty z kontry dołożył też Sass , ale przede wszystkim lepiej wyglądała obrona ekipy z Sosnowca. Dzięki temu na druga połowę wychodzili już tylko z minimalną stratą do Wielkiej Kiści. III kwarta wyglądała całkiem przyzwoicie w wykonaniu obu zespołów. Rozegrał się w końcu Tomek Kaptacz, skuteczny pod koszem był również Michał Babiarz, a z minuty na minutę rozkręcał się Paweł Doniec. W Wielkiej Kiści swoje pięć minut miał natomiast Rafał Janik, który w obliczu niemocy jaka ogarnęła podkoszowych wziął sprawy w swoje ręce karcąc rywali rzutami z dystansu. Remis po 30 minutach zapowiadał duże emocje w decydującym starciu. Paweł Doniec szybko postanowił jednak, że rozwieje nadzieje rywali. Punktował – trafiając ważną trójkę – i podawał tak, że kolegom nie pozostawało nic innego jak zdobywać kolejne punkty. Gliwiczanie starali się odpowiedzieć, jednak kilka akcji Waldka z Marcinem Gajdzińskim nie wystarczyło do tego by móc realnie myśleć o zwycięstwie. Ważne zwycięstwo Atomic, którzy mają teraz przewagę nad bezpośrednim rywalem do utrzymania się w I lidze.

 

ALTA – Sport Rebel 54:47

Miał być hit, a wyszła niezła sinusoida. Można śmiało napisać, że drużyna z Dąbrowy Górniczej wygrała ten mecz obroną, a wszystko dobre co działo się w tej materii zaczęło się od wejścia na boisko Artura Lewickiego. Początek meczu, który ten zawodnik spędził na ławce należał bowiem do drużyny z Bytomia, a konkretnie do Maćka Balcerzaka, który trafiał tak jak w poprzedniej kolejce. Niestety jego passa szybko się zakończyła, a do głosu doszli rywale, choć uczciwie trzeba napisać, że w ataku szło im jak po grudzie. Dopiero w III kwarcie (i tylko w niej) zdołali połączyć twardą obronę ze skutecznym atakiem. Wtedy też niemoc przełamał Grzegorz Zawierucha, dzięki czemu całemu zespołowi grało się znacznie łatwiej. W drużynie Sport Rebel wynik próbował trzymać Sebastian Kałuża, ale jeden zawodnik zdobywający punkty to zdecydowanie za mało jak na tak klasowego przeciwnika. Ostatecznie ALTA wygrała pomimo tego, że w IV kwarcie przez ponad 6 minut nie potrafiła zdobyć ani jednego punktu!

 

4deal – Drim Tim 60:73

Drużyna z Rudy mogłaby mówić o spokojnym, pewnym zwycięstwie, gdyby nie kontuzja kostki, której doznał w 4 minucie Tomek Kucharczyk. Wystarczy zerknąć w ostatnie piątki kolejki, czy po prostu jego staty, by się przekonać w jakim był gazie i jaki miał wpływ na grę swojego zespołu. W starciu z 4deal jego brak nie był aż tak widoczny, ale już w następnej kolejce z 10 Kg Mniej będzie o wiele trudniej. Choć jak go znam to zrobi wszystko, żeby zagrać… Póki co w starciu z Katowiczanami wszystkie dziury łatał hiperaktywny Paweł Nowrotek, który dzielił asystami, zbierał, przychwytywał i jeszcze trafiał. Wsparcie punktowe, które dostał od Michała Cichonia i Mateusza Wawrzyńskiego oraz deski opanowane przez duet Marchacz-Bywalec, w zupełności wystarczyły do zwycięstwa. Choć podkreślić trzeba, że gracze 4 deal robili co mogli, a sporo krwi napsuł rywalom trójkami Artur Pawlik, a wejściami pod kosz Michał Kozik.

 

Remaag – 10Kg Mniej 66:51

Spodziewałem się bardziej zaciętego meczu, ale przy takiej obronie drużyna z Rudy Śląskiej mogła wygrać tylko w przypadku jakiejś cudownej skuteczności w rzutach zza łuku, a tych wpadło niewiele. O ile mogę zrozumieć wyjście z założenia, że Przemka Bednarka można odpuścić, bo swoje i tak trafi, to już lekceważenia pozostałych rywali budziło zdziwienie. Chyba sam Karol Kupczak był zaskoczony ile miejsca zostawia mu Kuba Hirsz, ale nie pozostało mu nic innego jak to wykorzystać. Bednarka chyba też aż tak bardzo olać nie można, że na luzie oddaje sobie kolejne rzuty z półdystansu. No cóż kara została wymierzona. Na plus po stronie 10Kg Mniej można zapisać tylko debiut Marka Mandowskiego oraz Krzysztofa Swobody, który starał się jak mógł łatać dziury w obronie, ale zazwyczaj i tak pozostawało mu tylko sfaulować.

 

Jaworzno – TG Power 59:52

Obie drużyny miały świadomość, że jest to bardzo ważne spotkanie w kontekście walki o play off. Lepiej zaczęli je gracze z Tarnowskich Gór, a konkretnie Dominik Pietryga, który ze wszystkich sil starał się pokazać, że warto było zapłacić karę za dachy. Niestety jemu szybko skończyła się amunicja, a rywale spokojnie doprowadzili do remisu, m.in. dzięki skuteczności Kuby Warchoła. II część gry już w całości należała do TG Power, magazynek naładował Pietryga, który dodatkowo dostał wsparcie od Roberta Wieczorka i do przerwy mogli cieszyć się z 4 punktów przewagi. III kwarta była o tyle ciekawa, że wszystkie 11 punktów dla zespołu z Tarnowskich Gór zdobył Jasiu Kupczyk. Nie przyniosła ona jednak żadnego przełomowego momentu, ten nadszedł dopiero w ostatnich 10 minutach, kiedy show urządził sobie Michał Matysiak. Cztery trójki z rzędu tego zawodnika pozwoliły drużynie z Jaworzna wypracować przewagę i spokojnie dowieźć zwycięstwo do końca. Dwa punkty przewagi w tabeli i dwie wygrane w bezpośrednich starciach dają drużynie z Jaworzna duży komfort.

 

Piątka kolejki XI:

Tomasz Kucharczyk (Drim Tim) 16 pkt, 6 zb, 2 przech, 11 as – co za sezon... Kolejny rewelacyjny występ.

 

Jakub Hirsz (10 Kg Mniej) 17 pkt, 9 zb, 2 przech, 4 as – po meczu wyglądał na półżywego, ale warto było dać z siebie wszystko przez pełne 40 minut.

 

Maciej Balcerzak (Sport Rebel) 22 pkt, 6 zb, 6 przech – chciałbym, żeby było to przełamania na stałe. Stać go na to by regularnie wykręcać takie cyferki.

 

Grzegorz Zawierucha (ALTA) 19pkt, 11 zb – przy tym wzroście zdecydowanie zbyt szybki i wszechstronny dla rywali.

 

Przemysław Bednarek (Remaag) 27 pkt, 9 zb – najśmieszniejsze jest to, że drużyna z Remaagu nawet jakoś specjalnie nie gra pod niego, nic na siłę, po prostu od czasu do czasu piłka trafia w jego ręce, a on... kończy.

 

 

Piątka kolejki XII:

Paweł Doniec (Atomic) 14 pkt, 5 zb, 7 as – pociągnął grę zespołu w II połowie, zaliczył kilka świetnych asyst.

 

Paweł Nowrotek (Drim Tim) 22 pkt, 7 zb, 4 przech, 6 as – po 1,5 minuty miał na swoim koncie 2 asysty, później było... jeszcze lepiej.

 

Artur Lewicki (ALTA) – cyferki są bez znaczenia, od jego wejścia na boisko całkiem inaczej prezentowała się obrona aktualnych mistrzów. Kawał dobrej, czarnej roboty.

 

Michał Matysiak (Jaworzno) 20 pkt, 9 zb, 3 as – czterema trójkami w IV kwarcie zapewnił swojej drużynie ważne zwycięstwo.

 

Przemysław Bednarek (Remaag) 27 pkt, 9 zb, 3 przech, 2 as – jest jak tlenek węgla, czyli cichy zabójca. Czadowy występ, kolejny rywal wypunktowany.

 

Cytat kolejki:

Jo piyrszy roz widza gościa i mje zaskoczoł.” – Kuba Hirsz na czasie o Karolu Kupczaku po tym jak mu sprzedał dwie trójki.

 

 

Komentarze

Ta wiadomość nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze trzeba być zarejestrowanym i zalogowanym w serwisie.

Logowanie i rejestracja

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Pokaż:

Ostatnie wyniki

RALK — 2. Liga - runda 2
Kolejka 5
2. Liga Grupa A:
Monstars73:57Hicawięcej»
(08-03-2020 10:20)
2. Liga Grupa B:
Energiczni20:0Olimpiawięcej»
(08-03-2020 9:00)
RALK — 1. Liga
Kolejka 20
1. Liga:
Budsar66:85Demonswięcej»
(08-03-2020 19:00)
Gwiezdno Flota108:81Rybnik Teamwięcej»
(08-03-2020 17:30)
Drim Tim77:63Dobermanywięcej»
(08-03-2020 16:00)
Wściekłe Psy52:65Longmanwięcej»
(08-03-2020 14:30)
Romus61:115Green Peaswięcej»
(08-03-2020 13:00)
Atomic68:78Jaworznowięcej»
(08-03-2020 11:40)
RALK — 2. Liga - runda 2
Kolejka 5
2. Liga Grupa A:
Se Gramy37:67Watahawięcej»
(07-03-2020 13:00)
Wielka Kiść67:56Zrywwięcej»
(07-03-2020 11:40)
ZGP51:48Piaśnikiwięcej»
(07-03-2020 9:00)
2. Liga Grupa B:
Dazynt32:74Killa Beeswięcej»
(07-03-2020 10:20)