11,20

Aktualności

Okiem Statysty(ka) Kolejka XIII, Ziaja show!

02-02-2015 18:42 | Benek

Od teraz nie tylko w świecie kosmetyków nazwisko Ziaja kojarzone będzie ze skutecznością. Zawodnik TG Team w starciu z ZGP Comax trafił bowiem 19 z 22 rzutów, zdobywając tym samym 38 punktów! W ogóle miniona kolejka była bardzo dobra pod względem indywidualnych zdobyczy punktowych, co doskonale widać po wybranych przeze mnie piątkach kolejki.

TG Team – ZGP 109:59

Typowy mecz, po którym wydruk ze statystykami powinien zawisnąć na lodówce, a już na pewno tej należącej do Krzyśka Ziaji. Drużyna z Tarnowskich Gór od początku meczu umiejętnie wykorzystywała dwójkę podkoszowych graczy, na których rywale nie mieli żadnej odpowiedzi. Zbiórki wygrane 49-22 przez TG Team mówią wszystko o tym co się działo pod tablicami. No, a kiedy już Krzysztof zaczął swój koncert... 19/22 z gry... Wow.

Longman – Knurowic 49:47

Drużyna z Katowic w II połowie grała trochę tak jakby nie chciała tego meczu wygrać, albo przynajmniej chciała doświadczyć podobnych emocji w końcówce jak piłkarze ręczni. Na szczęście dla nich, nie zmarnowali wcześniejszej pracy i po emocjonującej końcówce pełnej błędów wygrali. W drużynie z Knurowa zabrakło strzelca, kory mógłby dać zespołowi punkty z półdystansu i dystansu.

Zryw – Sportowe Tychy 46:52

Niemiłosiernie męczył się główny kandydat do awansu. Część drużyny nie miała swojego dnia jeśli chodzi o skuteczność. Na szczęście tercet Viscardi-Mikuła-Malicki przykrył niedostatki kolegów. Cała trójka wykonała kawał – widocznej też w statach – dobrej roboty w obronie, a i w ataku napsuła krwi rywalom. Drużyna z Siemianowic nie potrafiła wykorzystać słabszego dnia rywali, bo... sami mieli jeszcze gorszy, a 27% z gry i 18 strat wiele tutaj wyjaśnia...

Gwiezdno Flota – Maślaki 65:50

Przez chwilę myślałem, że może dojść do dogrywki, ale tylko dlatego, że w końcówce III kwarty wydawało mi się, że zbliżamy się do końca 40 minut. Finisz III części gry był jedynym fragmentem kiedy drużyna z Katowic potrafiła dojść rywali, dwukrotnie doprowadzając do remisu najpierw po dobitce Wojciecha Świtały, a chwilę później po kolejnym celnym rzucie Artura Kuca. W decydującym starciu zabrakło już skuteczności (przede wszystkim z dystansu) oraz pomysłu na powstrzymanie Bartka Boguckiego. To właśnie ten zawodnik postarał się w pierwszej połowie IV kwarty o ponad 10 punktową przewagę dla swojego zespołu, którą jego koledzy w końcówce jeszcze powiększyli.

Ci co nie łażą – Płomień 42:55

Miał być hit, wyszło lekkie rozczarowanie. Widać było długa przerwę w rozgrywkach, zwłaszcza po drużynie z Świętochłowic, która zagrała najsłabszy mecz w tym sezonie. Zupełnie nie kleiła im się gra w ataku, a i obrona nie prezentowała się tak jak zazwyczaj. Szkoda, że więcej minut nie dostał Łukasz Talaga, bo kiedy był na boisku to szło mu całkiem nieźle, a i zespół wyglądał lepiej. Drużynę z Sosnowca do zwycięstwa poprowadził Borys Balon, który od początku imponował skutecznością, nic sobie nie robiąc z agresywnie broniących obwodowych graczy przeciwnego zespołu oraz duet podkoszowych Stępień-Bęben, którzy po raz kolejny umiejętnie podzielili się zadaniami i zapewnili przewagę Płomieniowi w polu trzech sekund.

Monstars – Killa Bees 60:39

Kiedy patrzyliśmy z Tomkiem Kucharczykiem na rozgrzewkę „Pszczółek”, ten zapytał mnie, czy oni są faktycznie tacy słabi, czy po prostu im nie idzie. Pytanie jest jak najbardziej zasadne, a kolejny mecz tylko to potwierdził. Patrząc na to kto tworzy zespół w życiu bym nie przypuszczał, że mogą grać aż tak słabo. Z Monstars znowu zawiedli, a 27% z gry i 21 strat świadczy o tym (nie)najlepiej. Drużynie z Będzina nie pozostało nic innego jak „ogolić” rywali, co dało im szóste zwycięstwo w siedmiu meczach w tym sezonie. Jak zwykle prezentowali zespołową koszykówkę, w której swoje miejsce znalazło aż 10 graczy, z czego 9 punktowało. Brawa!

4deal – Atomic 40:57

Zespół z Sosnowca po nowym roku nie zwalnia tempa i odniósł już drugie zwycięstwo nad rywalami z dolnej części tabeli. Tym razem od początku nie pozwolił na nic przeciwnikom, a zero celnych rzutów z gry 4deal w I kwarcie to tegoroczny rekord sezonu. Pierwsza połowa wygrana przez Atomic 30:12 rozwiała wszelkie wątpliwości. Ponownie dobrze spisywał się Paweł Doniec, ale drobna cegiełkę do zwycięstwa dołożył każdy z graczy z Sosnowca.

TG Power – Wielka Kiść 62:47

Drużyna z Gliwic nie dość, że tradycyjnie z ogromnymi problemami w ataku, to jeszcze tym razem w zaledwie 5-osobowym składzie. Niestety jeden Waldek Bastek to za mało, zwłaszcza kiedy naprzeciwko wychodzi gracz w takiej formie jak Dominik Pietryga. Skrzydłowy z Tarnowskich Gór rzucił 21 punktów w pierwszych 16 minutach, czym wydatnie przyczynił się do stworzenia przewagi dla własnego zespołu. Do końca meczu drużyna TG Power spokojnie kontrolowała już przebieg wydarzeń, a na duży plus zasłużyli jeszcze: walczący na deskach Darek Bąk oraz wracający po kontuzji Łukasz Przybyłek, który chyba nie przypuszczał chyba, że odegra tak ważną rolę, zwłaszcza w II połowie.

Green Peas – Remaag 61:66

Oj coś ostatnio „Groszki” nie mogą zagrać dobrych 40 minut w całości jako zespół, zawsze czegoś brakuje. Tym razem dobry mecz zagrała dwójka Chamera-M.Bartecki, ale zabrakło strzelca z dystansu oraz troszkę spokoju w obronie. Za łatwo dawali się nabierać na sztuczki Ksawerego Fojcika przez co łapali niepotrzebne faule. Niby z wynikiem byli blisko rywali, ale jednak czuło się, że nie dogonią. Remaag po raz kolejny robił swoje, na spokojnie, wykorzystując najlepsze dostępne opcje. Rywale skupili się na odcinaniu Przemka Bednarka? To z miejsca korzystali inni, jak wspomniany Ksawery, czy Bartek Polnik, który świetnie rozpoczął i zakończył mecz. 9 zwycięstwo z rzędu ekipy z Rybnika, a w dwóch kolejnych kolejkach czekają ich rewanże z jedynymi zespołami, z którymi dotychczas przegrali. Czekam!

Drim Tim – 10Kg Mniej 74:62

Dupne Derby Rudy Śląskiej to zawsze starcia pełne zaangażowania i walki, ale czasem ten aspekt wygrywa z koszykówką. Tym razem jednak oprócz wymienionych rzeczy było jeszcze dużo dobrej gry z obu stron. Od początku trwała zażarta walka, a na akcje świetnie dysponowanego Pawła Nowrotka szybko odpowiadali Marek Mandowski z Łukaszem Celińskim. Do końca I części gry żadnej z drużyn nie udało się uzyskać istotnej przewagi. Różnica uwidoczniła się dopiero gdy trzeba było dokonać zmian. Kiedy Kuba Nowrotek trafiał kolejne trójki, Michał Kułyk pudłował, a Drim Tim w końcu mógł się ciszyć, ze skromnej, ale jednak przewagi. Problemem 10Kg Mniej była także dyspozycja Kuby Hirsza, który po dobrym początku zaciął się, a forsowanie akcji na siłę nie przynosiło niczego dobrego, poza blokami Tomka Kucharczyka i Jacka Bywalca. Na szczęście dla niego w III kwarcie rozkręcił się Michał Przybyła, a dobrą grę kontynuował Marek Mandowski, dzięki czemu 10 Kg Mniej utrzymali 5-punktowy dystans do rywali. Na ich nieszczęście na dobre rozkręcili się jednak bracia Nowrotek i IV kwarta należała już zdecydowanie do nich, a Drim Tim uzyskał przewagę, której nie mógł już stracić. Do w rudzkim pojedynku – przynajmniej do czasu play off - mamy więc 1:1.

Budsar – ALTA 36:58

Już sam fakt, że drużyna z Zabrza zebrała 6 zawodników i przyjechała zagrać mecz jest chyba sukcesem. Mam nadzieję, że tak będzie do końca sezonu. Z drużyną Alty nie mieli jednak szans, nawet w sytuacji, kiedy zespół z Dąbrowy jest solidnie przetrzebiony przez kontuzje i stawił się w ledwie 5-osobowym składzie. Skuteczna gra w ataku Grzesia Zawieruchy i Artura Lewickiego oraz solidna praca w obronie pozostałej trójki w zupełności wystarczyła do zwycięstwa.

Sport Rebel – Jaworzno Squad 71:65

Bardzo przyjemne zakończenie kolejki zafundowały nam obie drużyny. Szybka i efektowna gra, rzuty z dystansu, a nawet lekki trash talk sprawiły, że mimo późnej pory 40 minut gry bardzo szybko minęło. Mecz zaczęli lepiej gracze Sport Rebel, wśród których świetnie rozgrywał Paweł Zielony, co rusz znajdując na wolnej pozycji Maćka Balcerzaka i Mateusza Zarychtę. Odpowiadać im starał się Michał Matysiak, który po raz kolejny karcił rywali za odpuszczanie go na obwodzie. Dzięki niemu zespół Jaworzna nie dzielił od rywali zbyt duży dystans, który dzięki dobrej grze w kolejnych 20 minutach byli w stanie zniwelować, by do ostatniej części gry przystępować nawet z jednym oczkiem przewagi. Duża w tym zasługa zwłaszcza duetu podkoszowych Mirek Bauer-Kuba Warchoł, którzy zbierali piłki w ataku i dobijali niecelne rzuty kolegów, o ile akurat pozwolił na to walczący za dwóch Łukasz Błędowski. W decydującym starciu lepsi okazali się jednak gracze Sport Rebel, a kluczową postacią ponownie okazał się Balcerzak, który znowu „złapał falę” i trafił 3 razy z rzędu z dystansu. Resztę dynamicznymi wejściami pod kosz załatwił duet rozgrywających Zielony-Zarychta.

Piątka kolejki II ligi:

Bartek Bogucki (Gwiezdno Flota) 25 pkt, 9 zb, 7 as – bardzo dobrze wszedł w mecz i później już poszło tak, że omal nie skończyło się triple-double.

Borys Balon (Płomień) 23 pkt, 6 zb, 3 przech, 2 as – gdyby tak jeszcze trójki wpadały... No, ale nie ma co narzekać, to i tak jego najlepszy występ w RALK, a punkty które zdobył pozwoliły wygrać mecz z trudnym rywalem.

Krzysztof Ziaja (TG Team) 38 pkt, 6 zb, 3 przech, 4 as – heh aż w niedzielę zawodnicy TG Power przyszli do stolika dopytywać, czy to się stało naprawdę :) Świetny występ Krzyśka, 19/22 z gry mówi samo za siebie

Łukasz Duda (TG Team) 20 pkt, 17 zb, 2 przech, 5 as, 2 bl – za silny, za skoczny, za duży dla rywali. Przestawiał ich jak pionki na szachownicy.

Wojciech Kampa (TG Team) 34 pkt, 13 zb, 4 przech, 2 as, 3 bl – zaczął ok kilku przestrzelonych rzutów, jednak później zaliczył serię 9 celnych z rzędu. Aż żal było rywali jak skakał im nad głowami.

Piątka kolejki I ligi:

Maciej Balcerzak (Sport Rebel) 25 pkt, 7 zb, 2 as – tak się kończy lekceważenie go, kiedy czai się w przy linii bocznej boiska. Chwila nieuwagi podanie od Pawła Zielonego i kolejna trójka ląduje w koszu.

Paweł Nowrotek i Kuba Nowrotek (Drim Tim) 48 pkt, 12 zb, 2 przech, 4 as – w duecie, bo nie potrafiłbym wybrać, który zasłużył bardziej. Świetnie się uzupełniali, na zmianę jeden bądź drugi ciągnął grę w ataku. Trójki Kuby były najlepszym możliwym stoperem na chcących odrabiać straty rywali.

Dominik Pietryga (TG Power) 26 pkt, 5 zb, 2 przech – zdecydowanie najlepszy mecz w sezonie jeśli chodzi o skuteczność z dystansu. Gracze Wielkiej Kiści nie mieli na niego żadnej odpowiedzi.

Grzegorz Zawierucha (ALTA) 21 pkt, 9 zb, 2 przech – szybkimi dwoma trójkami ostudził zapał rywali, a później już spokojnie robił swoje.

Ksawery Fojcik (Remaag) 25 pkt, 5 zb, 3 as – w końcu skuteczny występ rybnickiego weterana. Przy niewielkiej różnicy punktowej jego umiejętność wymuszania fauli oraz skuteczność z linii osobistych okazała się kluczowa.

Niezłe numery:

0 - tyle rzutów z gry w I kwarcie starcia z Atomic trafili gracze 4deal.

Cytat kolejki:

• A tam... To jest sezon regularny. - powiedział Paweł Nowrotek

• Sezon zasadniczy. Regularno to mogesz mieć miesiączka. - odparł Tomasz Kucharczyk.

W najbliższą niedzielę na godzinę 17:00 zapraszamy na halę MOSiR przy ul. Hallera 16b na wyjątkowe wydarzenie jakim jest Mecz Gwiazd RALK! :)