Aktualności

Okiem Statysty(ka) Kolejka VI, Oszukując czas...

19-11-2014 20:56 | Benek

Chciałem napisać dłuższy tekst oparty na wyliczeniach, ale żeby je przeprowadzić potrzebuję dość dużo czasu. Niestety jedyna dostępna metoda to ta na PKW, czyli ręcznie. Napisze więc o co mi chodzi oraz pokrótce opiszę co się działo w minionej kolejce, a jak w ciągu tych dwóch tygodni pojawi się parę wolnych godzin to zrobię stosowne wyliczenia, które moją tezę potwierdzą bądź obalą.

Generalnie chodzi o to, że moim zdaniem (i kilku osób, które bywają na większej ilości meczów w każdej kolejce) poziom ligi w porównaniu do poprzedniego sezonu poszedł w dół. Chcę w związku z tym porównać sobie pierwszych 6 kolejek ubiegłych rozgrywek z tymi obecnymi. Interesuje mnie ilość zdobywanych punktów na mecz, skuteczność z gry, skuteczność za 3 oraz ilość kwart z mniej niż 10 punktami jednego zespołu. Może to tylko moje wrażenie, że pomiędzy sezonami jest bardzo duża różnica, ale tak to widzę z perspektywy stolika i chcę to sprawdzić.

Od razu zaznaczam, że nie chodzi mi o żadną krytykę zawodników, bo wasze zaangażowanie w bądź co bądź amatorską ligę jest cały czas ogromne. Mam duży szacunek do wszystkich, którym nadal chce się przyjeżdżać w weekendy na halę by pobiegać z piłką. Chodzi o to co pisałem po I kolejce, o starzenie się. O to, że średnia wieku mimowolnie idzie w górę, a to oznacza, że najzwyczajniej w świecie zawodnicy mają coraz więcej obowiązków na głowie, a co za tym idzie mniej czasu by pograć sobie w tygodniu. Później wychodzi to w weekend, podczas meczów RALK. Do tego dochodzą też różnego rodzaju kontuzje, o które też łatwiej w sytuacji, gdy gra się rzadziej. Jako, że skład personalny ligi zmienił się w śladowym stopniu, zrobienie porównania jest całkiem sensowne. Postaram się to ogarnąć...

Jeśli chodzi o minioną kolejkę, to zdecydowanie najlepszy mecz zagrały drużyny z Rybnika i Jaworzna. Do 37 minuty pachniało niespodzianką, bo prowadzony przez Michała Matysiaka zespół z pogranicza województw prowadził z ubiegłorocznym finalistą. „Matys” karcił rywali trójkami, niespodziewanie tym samym elementem gry błysnął Kuba Warchoł, a z półdystansu kosz dziurawił Paweł Kurzawa. Niestety w ich grze coś się zacięło w decydującym momencie i Remaag zaliczył serię 15:2, a że rzecz działa się w samej końcówce to nie pozostało im już nic innego jak spokojnie dowieźć zwycięstwo do końcowego gwizdka. Warto zauważyć, że pod nieobecność Przemka Bednarka ciężar zdobywania punktów rozłożył się na wszystkich siedmiu graczy z Rybnika, a ich zdobycze mieściły się widełkach 8-12.

Choć poziom już nie ten, to i tak ciekawie było też w starciu Drim Timu z Sport Rebel. Rudzianie tradycyjnie już pozwolili ekipie z Bytomia odjechać na początku meczu, jednak tym razem pościg zaczęli o wiele szybciej i straty nie były aż tak wielkie. W III kwarcie wydawało się, że wszystko przebiega utartym schematem. Sport Rebel kompletnie się pogubił, co pozwoliło Drim Timowi nie tylko odrobić straty, ale i wyjść na 3 punktowe prowadzenie przed decydującym starciem. Ledwie 2 oczka zdobyte w III części gry przez Bytomian nie załamały ich i z impetem ruszyli na rywala. Z półdystansu trafiał Sebastian Kałuża, a bardzo ważną trójkę trafił Michał Błędowski. Gracze Drim Timu pogubili się, notując w tym czasie zdecydowanie za dużo strat, jednak nadal nie stracili szans na zwycięstwo. Na 40 sekund przed końcem na tablicy był wynik 44:44, jednak właśnie wtedy Paweł Zielony zdecydował się na indywidualną akcję, którą przełamał własną serię niecelnych rzutów. W odpowiedzi Paweł Nowrotek trafił tylko jeden osobisty, a faulowany 7 sekund później „Chudy” nie pomylił się w tym elemencie gry ani razu. Drim Tim nie dał rady trafić trójki, a goście tuż przed końcową syreną dołożyli jeszcze dwa oczka. Drugie zwycięstwo Sport Rebel stało się faktem!

Niespodziewanie dużo emocji dostarczyła II-ligowa potyczka Killa Bees z Maślakami. Po pierwszej połowie wydawało się, że drużyna z Piekar nie będzie miała problemów z odniesieniem zwycięstwa. Nie do zatrzymania był Marek Miądowicz, a kiedy obrona rywali próbował się skupić na nim, to więcej miejsca mieli jego koledzy, z czego skrzętnie korzystali. 29:15 do przerwy i pierwsze ziewanie. W III kwarcie wyraźnie zadowoleni z siebie gracze Killa Bees odpuścili nieco w obronie, a rywale nabierali rozpędu. Sygnał do odrabiania strat dał Tomek Jakubczyk, który niepodzielnie rządził pod tablicami, a do tego w II połowie wyregulował celownik i zaczął punktować z regularnością szwajcarskiego zegarka. Dzięki niemu przed ostatnią kwartą udało się odrobić 4 punkty, ale to był dopiero początek koncertu Maślaków. Zdezorientowani gracze z Piekar tylko bezradnie obserwowali jak kolejne rzuty z dystansu Sebastiana Kusiaka lądują w koszu. Zwieńczeniem szaleńczej pogoni był remis po 40 minutach gry i dogrywka. W niej niestety dobra passa Maślaków dobiegła końca, a niekwestionowanym bohaterem dogrywki został Jarek Woźniok, który zdobył dla swojego zespołu aż 7 z 10 punktów. Można powiedzieć, że Killa Bees urwali się ze stryczka, za to ich rywali pokazali, że nie poddają i jeśli nabiorą większej pewności to mogą sprawić jeszcze nie jedną niespodziankę.

Na koniec jeszcze coś co mi się bardzo spodobało, czyli efekt pracy Tomka Kucharczyka:

Piątki kolejki I ligi:

Paweł Rajnhold (Remaag) 12 pkt, 5 przech, 2 as – za świetną postawę w obronie i bardzo ważne trójki w IV kwarcie.

Przemek Hauzer (ALTA) 10 pkt, 8 zb, 2 przech, 8 as – doskonały przykład tego, jak wygląda zawodnik który solidnie przepracował wakacje.

Grzegorz Zawierucha (ALTA) 18 pkt, 4 zb, 2 przech, 4 as, 3 bl – dla mnie najlepszy zawodnik początku sezonu. Można przychodzić na mecze Alty, choćby tylko dla jego bloków.

Arkadiusz Pokorski (Green Peas) 16 pkt, 4 zb – mega wydajny, 19 minut gry – 16 oczek, fajnie się oglądało jego dwójkowe akcje z Karolem Chamerą.

Krzysztof Krajewski (Budsar) 22 pkt, 13 zb, 2 as – idealnie wykorzystał fakt, że rywale spóźniali się z dojściem do niego na obwodzie.

Piątka kolejki II ligi:

Michał Krawczyk (Ci co nie łażą) 5 pkt, 7 zb, 9 przech, 6 as – już za same przechwyty zasłużył, a do tego kolejny mecz w którym potwierdził formę.

Jarek Woźniok (Killa Bees) 18 pkt, 5 zb, 4 przech, 2 as – świetną postawą w dogrywce zapewnił drużynie zwycięstwo.

Bartek Postel (Monstars) 28 pkt, 5 zb, 2 as – tak się zastanawiałem kiedy skończą mu się siły do biegania i się nie doczekałem do końcowego gwizdka. Rywale mogli się dokładnie przyjrzeć jego plecom.

Marek Miądowicz (Killa Bees) 26 pkt, 11 zb, 2 as – nawet te osobiste mu wybaczę, bo się napracował i w końcu był widoczny cały mecz w ataku.

Maksym Skowron (Monstars) 12 pkt, 9 zb – bardzo miłe zaskoczenie, wniósł mnóstwo energii w walce podkoszowej.