12,50

Aktualności

Okiem Statysty(ka) Kolejka VI, Niekorzystny biomet.

18-10-2016 8:50 | Benek

VI kolejka jest dowodem, że pogoda może mieć wpływ na zachowanie ludzi. Niskie ciśnienie i ogólna szarość za oknem nie najlepiej podziałały na formę zawodników, bo oglądaliśmy – pod względem sportowym – najsłabszą kolejkę w tym sezonie. Mnóstwo strat, niecelnych rzutów wynikających z braku koncentracji i - szeroko pojęty – mniej życzliwy stosunek do otaczającego świata. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności sporo jednak się tego dnia wydarzyło, o czym możecie poczytać niżej...

1. Rybnik Team-Demony, no tak to ja mogę zaczynać ligę co tydzień!

2. Nawet jeśli ekipa z Dąbrowy ma tylko 5 graczy do dyspozycji.

3. Ekipa z Rybnika postanowiła pokonać rywali ich własną bronią. W I kwarcie z dystansu trafiali Karol Kupczak (2), Bartek Polnik (2) i Adam Pierchała.

4. Artur Lewicki i Łukasz Dudek nie pozwolili jednak by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

5. Gracze z Dąbrowy świetną pracę wykonywali też przy utrudnianiu życia Przemkowi Bednarkowi.

6. Całą III kwartę dzięki skutecznej grze Artura Bubla i Przemka Hausera, Demony utrzymywały 4-6 punktową przewagę. Tylko na chwilę – po zrywie Karola Kupczaka – Rybnik prowadził 1 oczkiem.

7. Decydujące starcie kapitalnie rozpoczęli gracze z Dąbrowy. Wydawałoby się, że po 30 minutach biegania będą już nieco zmęczeni, a oni znaleźli jakieś dodatkowe pokłady energii i jeszcze dokręcili śrubę w obronie. W efekcie trzy szybkie kontry pozwoliły im odskoczyć na 9 oczek (53:62)

8. Jak się później okazało taka przewaga wystarczyła by już do końca meczu kontrolować wynik. Ekipa z Rybnika – nawet biorąc pod uwagę błąd sędziego przy faulu na Karolu – miała za mało argumentów by odwrócić losy spotkania.

9. Ogromną robotę po obu stronach parkietu wykonał każdy z Demonów, ale nie mogę nie wyróżnić Łukasza Dudka. Klasa.

10. Jeśli chodzi o uporządkowanie gry, przeskok na mecz Sport Rebel-TG Power był brutalny.

11. 11 strat obu zespołów, 4/21 z gry ekipy z Tarnowskich Gór w 10 minut...

12. Pewna ręka na półdystansie Sebastiana Kałuży dała Bytomianom 8 punktów przewagi.

13. Przy wciąż nie najlepszej skuteczności rywali, graczom Sport Rebel wystarczyły dwie trójki Pawła Zielonego i aktywna gra na deskach braci Błędowskich, by nie tylko utrzymać prowadzenie, ale i dołożyć do niego kolejne 3 oczka.

14. Tak ten mecz wyglądał już do samego końca. Gigantyczna niemoc TG Power w ataku, powodowała, że Sport Rebel nie potrzebowało nawet specjalnie forsować tempa, żeby prowadzić niemal 30 punktami.

15. Dobermanom trafił się idealny rywal, by w dobrych humorach udać się na 3 tygodniową przerwę. Wielka Kiść, w dodatku w 5-osobowym składzie, ciężko trafić lepiej.

16. A jednak nawet na tle takiego przeciwnika gra ekipy z Tychów wyglądała... w ogóle nie wyglądała.

17. Wynik po 10 minutach (6:6) mówi wszystko.

18. Kiedy na początku II kwarty Dobermany były zajęte rozmówkami z sędziami, Rafał Janik zdobył 10 punktów w 2 minuty.

19. Tyszanie wyróżniali się w tym czasie tylko kolejnymi stratami. Po chwili trójki Rafała i Kamila podwyższyły prowadzenie do 21 punktów!

20. Świetnie funkcjonowała obrona Gliwiczan. Tercet aktywnych na obwodzie Janik-Wesołowski-Januszka, a pod koszem wieże: Marcin Gajdziński i Marcin Sowa.

21. Po 16 punktach w II kwarcie, w III Rafał Janik skupił się na stratach. 4 kolejne pozwoliły rywalom nieco zmniejszyć straty.

22. Na zejście poniżej 10 punktów nie pozwolił Marcin Gajdziński, który rozdawał czapy przed zbliżającą się zimą.

23. Przełom III i IV kwarty to kapitalna gra Kamila Januszki, który wyciągał rywalom piłki z kozła i kończył akcje zarówno po wejściach pod kosz, jak i rzutami z dystansu.

24. Dopiero straty nr 10, 11 i 12 Rafała Janika oraz dwie trójki Damiana Pruksy i punkty duetu Ditmer-Suchan pozwoliły Dobermanom zejść na ledwie 3 punkty na 1:50 przed końcem.

25. Było to jednak wszystko, na co tego dnia stać było Tyszan. Marcin Gajdziński na 40 sekund przed końcem zdobył punkty, które pozwoliły utrzymać przewagę i odnieść Wielkiej Kiści zwycięstwo. Szacun panowie!

26. W Dobermanach najbardziej brakuje mi duetu Malicki-Wroński, który mocno przyspieszał grę drużyny. Teraz – grając jednostajnym tempem - są dla rywali bardzo czytelni. Chyba czas obniżyć poprzeczkę z oczekiwaniami.

27. Green Peas bez Karola Chamery są jak Lipski bez Siary.

28. Bilans pierwszych 8 minut gry w ich wykonaniu to 1/14 z gry, 2 straty i wszechobecny chaos.

29. W takich okolicznościach Drim Tim nie miał problemów z uzyskaniem przewagi.

30. Kolejne 10 minut było koszmarne z obu stron. Udane akcje można było policzyć na palcach jednej ręki. Gdybym miał to streścić obrazkiem wyglądałoby to tak:

31. Przerwa nic nie zmieniła. Drim Tim pierwsze punkty z akcji w II połowie zdobył po 4 minutach.

32. Green Peas po 33 minutach mieli 9/46 z gry, a Rudzianie i tak nie potrafili odskoczyć na więcej niż 5 oczek.

33. Dopiero na 2 minuty przed końcem, po trójce Łukasza Kosmowskiego Drim Tim uzyskał bezpieczną, 12 punktową przewagę.

34. Atomic z Budsarem postawili na otwartą koszykówkę. Obie drużyny korzystały z mnóstwa miejsca i piłka co chwilę dziurawiła obręcz.

35. Sielankowy nastrój przerwało starcie Grzegorzów: Kurka i Walickiego, po którym obaj udali się do szatni i mają teraz miesiąc czasu na przemyślenia czy było warto.

36. Mnóstwo ochoty do gry miał Krzysiek Krajewski, który pierwszy raz zagrał w tym sezonie.

37. Kiedy dostał wsparcie od Marcina Reszkiewicza, Budsar uzyskał 11-punktową przewagę.

38. Dla alley oop-a Sazanów-Krajewski warto było tego dnia być na hali przy ul. Hallera.

39. Choć Sebastian Kołodziej i Andrzej Sass dwoili się i troili, to i tak nie udało im się zejść poniżej 5 punktów straty.

40. Pojedyncze, skuteczne akcje Krzyśka Krajewskiego i Marcina Tartasa oraz aktywna obrona Dawida Grucy wystarczyły by spokojnie dowieźć zwycięstwo do końcowego gwizdka.

41. Na koniec VI kolejki pozostało nam starcie 4deal z Gwiezdną Flotą. Skromny skład ekipy z Katowic nie wróżył dla nich niczego dobrego.

42. Adam Janus i Michał Przybyła szybko zaczęli korzystać z dużej ilości wolnej przestrzeni pod koszem rywali. Dopiero wejście spóźnionego Łukasza Kołodziejczyka utrudniło życie rywalom.

43. 17:3 dla Gwiezdnej w II kwarcie w zasadzie skończyło emocje w tym meczu.

44. Można było co najwyżej oklaskiwać pojedyncze akcje Rudzian, jak ta od Michała Przybyły z IV kwarty, kiedy najpierw efektownie zablokował rywala, a później trafił trójkę.

Piątka kolejki I ligi:

Tomasz Kucharczyk (Drim Tim) 8 pkt, 14 zb, 6 as, 3 przech – ile od niego zależy było widać kiedy tylko usiadł na ławce. Tego, że pod nieobecność Adama Marchacza przejmie jego zbiórki się nie spodziewałem.

Artur Bubel/Artur Lewicki (Demony) 36 pkt, 17 zb, 6 przech, 4 as – w duecie bo nie mogę się zdecydować który lepszy, a zresztą dla mnie najlepiej grają, jak są jednocześnie na parkiecie. Teraz nie mieli wyjścia, więc przez pełne 40 minut mogłem cieszyć oko ich współpracą. Klasa!

Sebastian Kałuża (Sport Rebel) 15 pkt, 10 zb, 2 przech, 3 as – zostawianie go bez obstawy na półdystansie to generalnie dość głupi pomysł, tym bardziej byłem zdziwiony bierną postawą TG Power, którzy doskonale go znają.

Michał Przybyła (Gwiezdno Flota) 18 pkt, 6 zb, 3 as – trafiał z każdego miejsca, do tego pomógł na deskach i oddawał piłkę, kiedy dostrzegł lepiej ustawionego kolegę.

Marcin Sowa/Marcin Gajdziński (Wielka Kiść) 13 pkt, 25 zb, 4 as, 8 bl – znowu duet, ale panowie świetnie się uzupełniali i absolutnie zdominowali strefę podkoszową w starciu z Dobermanami. Seria bloków „Gajdy” - miodzio.