13,36

Aktualności

Okiem Statysty(ka) Kolejka IV, Krótko, zwięźle i na temat.

20-10-2014 18:48 | Benek

Prawdziwą sinusoidę zafundowali mi gracze I ligi. Tragiczne mecze lub ich fragmenty przeplatały się bowiem z koszykówką szybką, efektowną i skuteczną.

Wielka Kiść – Budsar 35:38

Patrząc na wynik to wydawać by się mogło, że – jak to ładnie ujął na facebooku Marcin Malcherczyk – rozegrano tylko jedną połowę. Niestety było pełne 40 minut męki pańskiej. Chyba mecz z najniższą sumą punktów dwóch drużyn w historii I ligi RALK. Wygrała drużyna, która w trzech kwartach nie potrafiła rzucić nawet 10 punktów, a decydujące starcie zakończyła z ledwie trzema oczkami na koncie. Jak to świadczy o rywalach chyba nawet nie ma co pisać...

4deal – Sport Rebel 45:70

No nareszcie! Bytomianie zagrali w końcu tak jak potrafią, Paweł Zielony robił z rywali slalomowe tyczki, Maciej Balcerzak przypomniał sobie, że potrafi zdobywać punkty, a reszta ekipy włożyła mnóstwo zdrowia w walkę na deskach. Mam nadzieję, że zwycięstwo z 4deal będzie dla nich punktem zwrotnym, no i że częściej będą gościć na RALK takim składem, bo wyglądało to całkiem sensownie. W zespole z Katowic tylko duet Dariusz Dudek-Wojciech Handwerker stanowił dla nich zagrożenie, a i tak rywale potrafili ich zneutralizować, choćby przez dwa świetne bloki, jakimi poczęstował ich Zielony. A skoro już o czapach mowa, to w hajlajtsach przez cały tydzień powinni puszczać to co zrobił Sławek Ćwikła, kiedy pod kosz wchodził Marcin Kozik. Jak to mawia Wally: „Protect the women and kids!”.

Jaworzno – Green Peas 40-47

Zabójcza II połowa... 15:13. Festiwal niecelnych rzutów, z którego obronną ręką wyszły „Groszki”, dzięki przewadze wypracowanej w pierwszych 20 minutach. Ciężko napisać coś miłego po tym meczu, ale ze dwie rzeczy się znajdą. Pierwsza to utrudnianie gry Michałowi Matysiakowi, przez graczy z Świętochłowic, a druga to występ Szymona Słomy, który pokazał, że może być całkiem niezłym uzupełnieniem składu.

10KG Mniej – TG Power 62:79

W I kwarcie działy się cuda. Ekipa z Tarnowskich Gór postanowiła nam zaaplikować terapię szokową po wcześniejszych meczach z „męczeniem buły”. Cóż to był za festiwal celnych rzutów. Napiszę tylko, że Robert Wieczorek oddał w tym czasie 5 rzutów z gry, wszystkie celne i dopisał do swojego konta 12 punktów. Ale trafiali wszyscy, Adrian Kupka notował kolejne asysty, a wynik rósł. Na szczęście dla 10KG Mniej i oni zaczęli w końcu trafiać (m.in. 5/6 Adama Janusa i trójka równo z końcową syreną Łukasza Celińskiego), bo inaczej już po pierwszych 10 minutach byłoby po meczu. A tak mieliśmy walkę, w której momentami Rudzianie zbliżali się na 6-8 punktów. Jednak po każdym takim zrywie następowała seria ekipy z Tarnowskich Gór, u których w III kwarcie trafiać zaczął dodatkowo Jasiu Kupczyk. To on plus świetnie dysponowany Mikołaj Parkietny sprawili, że TG Power nie zmarnowali szansy i zaliczyli pierwsze (interwencja Ł. Przybyłek) drugie zwycięstwo w tym sezonie. Obawiam się, w że takim skromnym składzie Rudzian będzie stać tylko na pojedyncze zrywy. Przydałby się ktoś solidny na ławkę...

Drim Tim – Atomic 60:51

Drużyna z Rudy Śląskiej zrobiła to co należało. W efektowniejszym zwycięstwie przeszkodziła im fatalna II kwarta, przez którą II połowę zaczynali od zera. Jeśli na coś warto zwrócić uwagę to na... 6 punktów Jacka Bywalca. Ostatni raz więcej punktów rzucił w styczniu przeciwko Longmanom, a żeby znaleźć evaluation na poziomie 20 to musiałem się cofnąć do sezonu 2013/2013. Także gratulacje! :)

Reemag – ALTA 67:75

Zaczynam się zastanawiać czy drużynie z Rybnika nie idzie, czy po prostu założyli sobie przed tym sezonem, że grają na luzie, a dopiero w play off przycisną. Bo na razie wygląda to tak... „małojajecznie”. Nie ma tej agresji, tego ruchu i aktywności w obronie. Szóstka zdrowych graczy Alty wystarczyła by odnieść zwycięstwo, a do tego zagrać mecz, który się przyjemnie oglądało. Zwłaszcza odpowiedzi Grzesia Zawieruchy na udane akcje Ksawerego Fojcika. Za każdym razem, kiedy w II połowie ten drugi niwelował straty, pierwszy automatycznie odpowiadał „dużym” rzutem. Po raz kolejny świetnym wsparciem okazał się Adrian Wilk i mam nadzieję, że jego rola nie zmaleje wraz z powrotem kontuzjowanych. Dobrze, że zakończenie kolejki wypadło na ten mecz.

Piątka kolejki:

Paweł Zielony (Sport Rebel) 18 pkt, 7 zb, 7 as, 2 bl – Tomek Kucharczyk powiedział przed meczem, że to idealny mecz dla „Zielonego” i będzie rywali mijać jak tyczki. Kolega ze stolika kolejny raz się nie pomylił. Paweł dzielił i rządził.

Robert Wieczorek (TG Power) 22 pkt, 6 zb, 3 as – to jego skuteczne akcje dodały wiary i napędziły kolegów do dobrej gry. Z biegiem meczu mniej skuteczny, ale ważnym momencie dołożył trzecią trójkę.

Mikołaj Parkietny (TG Power) 23 pkt, 5 zb, 3 as – długo kazał czekać na taki swój mecz. Tego dnia wychodziło mu prawie wszystko. Oby częściej.

Grzegorz Zawierucha (Alta) 22 pkt, 6 zb, 3 przech, 4 bl – pewny swoich umiejętności, nie boi się podejmować trudnych i ważnych decyzji. Do tego rozdał kolejne bloki.

Jan Kupczyk (TG Power) 15 pkt, 13 zb, 2 przech - ufff jak dobrze oglądać go w I lidze! Cyferki może poszły trochę w dół, ale mierzy się z równymi sobie. No i póki co wychodzi obronną ręką.

Niezłe numery:

29 – tyle punktów rzucił zespół TG Power w I kwarcie meczu z 10KG Mniej

28 – a tyle wspólnie nazbierali gracze Budsaru i Wielkiej Kiści w I połowie oraz Green Peas i Jaworzno w II połowie swoich meczów.