Aktualności

Okiem Statysty(ka) ALTA MISTRZ!!!

05-07-2014 12:20 | Benek

Drim Tim - Hard Plast 50:58

Po 13-punktowym zwycięstwie w I meczu, wydawało się, że rewanż jest tylko formalnością i Drim Tim spokojnie zdobędzie 3 miejsce. Obie drużyny postanowiły jednak uatrakcyjnić rozgrywkę, przywożąc na rewanż odpowiednio sześcio- i pięcioosobowe składy. Manewr ten okazał się zdecydowanie korzystniejszy dla Hard Plastu, a gracze z Tychów okazali się odporniejsi na boiskowe zmęczenie od rywali. Tym razem nie zaliczyli żadnego większego przestoju w grze, co zaowocowało skuteczną grą kosz za kosz przez trzy pierwsze części gry. Zaś na ostatnią kwartę zachowali więcej sił i ruszyli do frontalnego ataku, ciągle wierząc, że jeszcze są w stanie odrobić straty z pierwszego meczu. Tradycyjnie dobrze spisywał się Arek Pokorski, a dobrą dyspozycję w końcówce sezonu potwierdził Mateusz Pycia. Najbliżej celu byli na 3:30 przed końcem, kiedy po kolejnej dobrej akcji Dawida Grucy objęli 9-punktowe prowadzenie. Niestety do końca meczu nie udało się już go podwyższyć. Nie pozwolił na to bardzo dobrze spisujący się tego dnia duet rozgrywający-center, czyli Tomasz Kucharczyk i Adam Marchacz. III miejsce (identyczne jak przed rokiem) dla Drim Timu!

ALTA - Remaag 73:57

Rzut oka na rozgrzewające się zespoły i od razu widać było olbrzymią mobilizację w zespole z Rybnika. 11-osobowy skład, poważne miny, przypominało mi to... ALTĘ z decydującego meczu z Kocikami w play off-ach bodajże dwa lata temu. Wtedy przemobilizowany zespół Tomka Domańskiego był tak sztywny na boisku, że zupełnie nie potrafił reagować na to co się dzieje na boisko. Czyli nie wróżyło to dla Remaagu nic dobrego. Co innego ALTA po nich było widać luz i spokój, po prostu przyszli zrobić swoje. I kwarta to pojedynek strzelecki Łukasza Adamczyka z Przemkiem Bednarkiem. Pierwszy zdobył 10 punktów, drugi 8, zaś oba zespoły po 14. Mimo remisu, już wtedy było widać, że Alcie na boisku idzie wszystko znacznie łatwiej, a „Adams” świetnie dyktuje tempo i stara się o różnorodność w ataku swojego zespołu. Remaag zaś postawił na siłowe granie pod kosz, wychodząc piątką z „three towers” z Bednarkiem, Juraszkiem i Piaseckim. Sprawdzało się do momentu kiedy gracze z Dąbrowy po prostu nie zacieśnili strefy podkoszowej i odpuścili kompletnie obwód. Drużyna z Rybnika sama ułatwiła im zadania, trzymając na ławce cały mecz Tomka Szymurę, co dla mnie było decyzją (łagodnie ujmując) niezrozumiałą. Kluczowa dla losów rywalizacji okazała się III kwarta, która była prawdziwym koncertem w wykonaniu ALTY. Zaczęli ją od szybkiego i efektownego 7:0, ale tę stratę udało się zniwelować Krzyśkowi Kaczmarczykowi, który zdobył 5 oczek z rzędu. Kolejny odjazd Dąbrowian był już skuteczniejszy. Najpierw kapitalne akcje Grzesia Zawieruchy i Łukasza Adamczyka pozwoliły objąć 8-punktowe prowadzenie, a na koniec kwarty w 20 sekund dwa razy zza łuku, z identycznej pozycji w rogu trafił Krzysiek Koziński i... było pozamiatane. Tak się przełamuje rywala i pokazuje kto rządzi na parkiecie. IV kwarta była już tylko formalnością, a gracze z Dąbrowy Górniczej grając już na kompletnym luzie mogli popisywać się kolejnymi skutecznymi akcjami, które przybliżały ich do upragnionego mistrzostwa. W końcu końcowy gwizdek i … ALTA mistrzem RALK!

Konsekwentna budowa zespołu z rok na rok przyniosła efekt. Dzisiejsza ALTA to zespół kompletny, a to czym się najbardziej wyróżniali na tle finałowych rywali to wszechstronność. Klasyczna, najlepsza w lidze jedynka, czyli Łukasz Adamczyk plus cała grupa zawodników, którzy z powodzeniem mogą grać na różnych pozycjach. Świetnie się ogląda Artura Lewickiego, który nawet jeśli ma słabszy dzień w ataku, to w obronie robi kapitalną robotę, a oddelegowany jest do krycia najlepszych graczy rywali na pozycjach 2 do 4. Tym razem całkiem dobrze ograniczał Przemka Bednarka. Do tego Krzysiek Koziński i Grzesiu Zawierucha, dwaj wysocy, którzy równie dobrze czują się w walce pod koszem co na półdystansie i dystansie. Prawdziwy skarb tej drużyny. Doskonale rozciągają obronę przeciwnika, wyciągając wysokich na obwód, dzięki czemu Łukasz Adamczyk może zdobywać punkty po penetracji. No i Przemek Hauzer, harpagan w obronie, pierwszy w kontrataku, a do tego rozgrywa kapitalnie akcje dwójkowe, doskonale odgrywając w tempo kolegom. Dla mnie ta piątka to najbardziej kompletny, wyjściowy skład w RALK. Oczywiste jednak jest, że sama piątka żadnego tytułu by nie zdobyła, więc brawa również dla całej grupy rezerwowych, z których część z pewnością spokojnie grałaby w pierwszych piątkach innych zespołów. W zespole Tomka Domańskiego przyjęli taką rolę i tyle minut ile mógł im zaoferować, dzięki temu teraz na ich szyjach wiszą złote medale. Kolejny dowód, że warto poświęcić swoje ego dla dobra zespołu. Brawa panowie!

Jeszcze pozwole sobie wymienić wyróżnionych w poszczególnych kategoriach indywidualnych:

• MVP sezonu zasadniczego: Przemysław Bednarek (Remaag Rybnik)
  • Najlepiej punktujący: Krzysztof Krajewski (Budsar Zabrze)
  • Najlepszy obrońca: Grzegorz Zawierucha (ALTA)
  • Najlepszy rezerwowy: Bartosz Polnik (Remaag Rybnik)
  • MVP Finałów: Grzegorz Zawierucha (ALTA)

Na koniec podziękowania... :)

...dla wszystkich uczestników Rudzkiej Amatorskiej Ligi Koszykówki. Było mi bardzo miło po raz 10 (sic!) oglądać wasze zmagania na parkiecie Fryna Square Garden. Zachowam mnóstwo dobrych wspomnień z tych niespełna 10 miesięcy. Do zobaczenia we wrześniu!

…dla sędziów. Że im się chce nadal przyjeżdżać do Rudy Śląskiej i wykonywać tą – nie czarujmy się – dość niewdzięczną pracę. Dla mnie był to jeden z najlepiej pogwizdanych sezonów w RALK.

...dla MOSiR-u, bo dzięki ten miejskiej instytucji wszystko to ma miejsce. Dzięki aktywnemu wsparciu dyrektora i reszty pracowników możemy się bawić przez ok 30 weekendów w roku w naszą ukochaną koszykówkę.